Wioski tematyczne można stworzyć w każdej miejscowości. Trzeba tylko mieć pomysł, który przyciągnie turystów i znaleźć chętnych do pracy. – Wioski to szansa rozwoju dla rejonów o niskiej atrakcyjności inwestycyjnej, gdzie mieszkańcy żyją od zasiłku do zasiłku, a młodzież ucieka zaraz po zakończeniu szkoły – mówi Anna Kosidło, koordynator projektu z Fundacji Wspomagania Wsi. Wioski służą przede wszystkim mieszkańcom, dając im stałe lub tymczasowe miejsca pracy. – Na przykład w Paprotach powstały labirynty z wierzby energetycznej, którymi opiekuje się sołtys – mówi koordynatorka. W wioskach pracę znajdą przewodnicy, którzy znają historię wsi, osoby, które będą zajmowały się kontaktem z turystami i sprzedażą biletów oraz rezerwacją imprez, muszą powstać punkty gastronomiczne. Dzięki wioskom tematycznym mieszkańcy znajdują nowe sposoby na zarabianie pieniędzy, na przykład produkują i sprzedają pamiątki.

Temat wioski może być zupełnie nierealny, jak np. wieś hobbitów, gdzie tematem wiodącym jest fantazja Tolkiena. We wsi Podgórki można zwiedzić Krainę Bajek i Rowerów, Chatkę Hanki i Rumcajsa, a także spróbować swoich sił w warsztacie ceramicznym lub zwiedzić okolicę na bajkowym rowerze, który skonstruowała młodzież z Podgórek. W Dąbrowej, wiosce zdrowego życia, można zwiedzić gospodarstwa agroturystyczne i skosztować smakołyków tradycyjnej kuchni polskiej. W wiosce Sieraków także urzędują hobbici. Można tam spotkać trolle i krasnoludy. Na turystów czekają fabularne gry terenowe i pokazy sztuki kowalskiej w Kuźni Krasnoludów. Z kolei w Paprotach można zajrzeć do Krainy Labiryntu i poznać Tajemnicę Druida. Mieszkańcy zapraszają na plener wikliniarski i na grę w disc golfa. W Iwięcinie — Krainie Końca Świata – można się natomiast dowiedzieć więcej na temat tajników astronomii, udać się do Galerii Czasu.

Na otworzenie wioski można dostać pieniądze unijne. W nowej perspektywie na lata 2007 – 2013 znaczna część środków, głównie z regionalnych programów operacyjnych, ale też z programu „Infrastruktura i środowisko” oraz „Innowacyjna gospodarka”, przeznaczona zostanie na rozwój polskiej turystyki i kultury. – Dotychczasowe wioski powstały dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach inicjatywy wspólnotowej EQUAL – mówi Kosidło. EQUAL to program szukający nowatorskich rozwiązań, testujący modelowe rozwiązania. Zakończył się w czerwcu 2008 roku. Obecnie na budowę wioski można pozyskiwać pieniądze z programu operacyjnego „Kapitał ludzki” POKL i „Programu rozwoju obszarów wiejskich” (PROW).

Istniejące wioski same szukają pieniędzy na swoją działalność. – Powstały trzy stowarzyszenia, które pomagają w zdobywaniu pieniędzy, szukają partnerów do współpracy – dodaje Kosidło. Tworzenie wsi tematycznych to jeden ze sposobów ożywiania gospodarki wiejskiej. Zaletą tego programu jest to, że nie wymaga dużych pieniędzy, przynajmniej na początku, i angażuje wielu mieszkańców. Można go wprowadzić w większości wsi, nawet tam, gdzie nie ma nic ciekawego. Więcej informacji na stronie www.wioskitematyczne.org.pl