Flota USA ma powiększyć się m.in. o okręty bezzałogowe i autonomiczne, a także okręty podwodne oraz nowe samoloty.

Rozbudowa floty ma być odpowiedzią na rosnący potencjał chińskiej marynarki wojennej.

Zgodnie z planem Pentagonu do 2045 roku na rozbudowę floty mają zostać przeznaczone dziesiątki miliardów dolarów. Celem planu jest utrzymanie przewagi nad marynarką wojenną Chin, która jest postrzegana jako główne zagrożenie dla USA na morzach i oceanach.

Esper mówił o tych planach w czasie wystąpienia w Rand Corporation, w Kalifornii. Podkreślał, że "przyszła flota będzie bardziej zrównoważona w swoich możliwościach" działania "z powietrza, z powierzchni morza i spod powierzchni morza".

Flota ma się powiększyć o niewielkie okręty nawodne, a także okręty podwodne. Nowe okręty mają być zarówno załogowe, jak i autonomiczne. Marynarka wojenna ma otrzymać także bezzałogowe statki powietrzne.

Celem jest budowa floty, która będzie w stanie przetrwać konflikt o "dużej intensywności" i "przeprowadzać precyzyjne uderzenia na duże odległości" - powiedział Esper.

Sekretarz obrony mówił też, że Chiny są głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA, a region Indo-Pacyfiku jest "priorytetowym teatrem" działań dla armii USA.

Raport Pentagonu opublikowany we wrześniu wskazywał, że Chiny dysponują obecnie największą flotą wojenną świata składającą się z 350 okrętów i okrętów podwodnych.

Esper podkreślił jednak, że potencjał chińskiej marynarki wojennej wciąż jest mniejszy, niż marynarki wojennej USA.