W ubiegłym tygodniu USA odrzuciły przedstawioną przez Moskwę propozycję bezwarunkowego przedłużenia układu New START o rok.

Waszyngton podkreślił wówczas, że żadna propozycja, która nie zawiera warunku zamrożenia liczby głowic nuklearnych posiadanych przez oba państwa, nie może być podstawą do rozmów.

Układ New START, podpisany w 2010 roku, ogranicza liczbę głowic jądrowych rozmieszczonych przez USA i Rosję do 1550 rozmieszczonych głowic jądrowych, a liczbę rakiet i bombowców mogących przenosić broń jądrową zdolnych do natychmiastowego użycia do 700.

Układ wygasa w lutym 2021 roku.

Rosja wielokrotnie sygnalizowała gotowość do przedłużenia układu, ale USA chciałby, aby stroną takich układów rozbrojeniowych stały się też Chiny, na co nie zgadza się Pekin.

Gdyby układ New START wygasł, byłby to drugi ważny układ rozbrojeniowy, który przestanie obowiązywać w ostatnim czasie.

1 lutego 2019 roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował o zawieszeniu przez USA traktatu INF, podpisanego przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa w 1987 roku. Umowa miała na celu wyeliminowanie z arsenałów USA i ZSRR rakiet krótkiego i średniego zasięgu zdolnych przenosić głowice atomowe. Waszyngton zarzucał Rosji naruszanie postanowień traktatu. Rosja odrzuca te oskarżenia.

USA formalnie wycofały się z układu 2 sierpnia 2019 roku.Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW