Ruiny trzech budowli odkryto w  dżungli w parku Teyu Cuare w północnej Argentynie, niedaleko granicy z Paragwajem. Na miejscu znaleziono pięć  niemieckich monet bitych między 1938 a 1941 rokiem oraz szczątki porcelany z napisem  "wyprodukowano w Niemczech".

- Wydaje się, że już w połowie II wojny światowej naziści mieli tajny plan budowy kryjówek dla swoich przywódców, w przypadku przegrania wojny - mówi szef ekipy archeologów Daniel Schavelzon. Kryjówki miały być umieszczone w możliwie niedostępnym rejonie, w głębi dżungli, na klifie lub w wysokich górach.

Ta zapobiegliwość i ostrożność okazały się zbyteczne. Tysiące włoskich i niemieckich nazistów zostało przyjętych w Argentynie z otwartymi ramionami i z błogosławieństwem rządzącego w latach 1946-1955 prezydenta Juana Perona, który ponownie wrócił na krótko do władzy w 1973 toku.

Wśród nazistów, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Argentynie był m.in. główny inżynier Holokaustu, Adolf Eichmann, który został schwytany w Buenos Aires w 1960 roku przez izraelskich komandosów. Po procesie w Jerozolimie został stracony.

Innymi nazistowskimi zbrodniarzami, którzy schronili się w Argentynie, byli Joseph Mengele, Martin Bormann, Walter Kutschmann, Josef Schwammberger Eduarda Roschmann, Wilfred Von Oven i Alois Brunner.