Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.05.2015 22:09 Publikacja: 18.05.2015 21:14
Foto: materiały prasowe
Rz: Antyrządowe protesty w Skopje przybierają na sile. Niektórzy zaczynają je porównywać z kijowskim Majdanem.
Mateusz Seroka: Sytuacja jest w pewnym stopniu podobna. W Macedonii mamy do czynienia z poważnym kryzysem politycznym. Rząd jest oskarżany o sfałszowanie zeszłorocznych wyborów, a premier o masowe podsłuchiwanie dziennikarzy, opozycji, a nawet polityków z własnej partii. Jednak nie widać tu żadnych inspiracji majdanowskich, one pojawiały się raczej w Bośni i Hercegowinie. Protesty w Skopje wynikają z wewnętrznych problemów kraju. Przy czym rząd wciąż cieszy się pewnym poparciem społecznym, nie wiadomo więc, jak rozwinie się ten kryzys.
Ludność dzisiejszej Macedonii to prawdziwa mieszanka etniczna: mieszka tam bardzo dużo Albańczyków, trochę Turków, Serbów i Romów. Większość stanowią jednak Macedończycy. Tylko kim właściwie oni są?
To młody naród, właściwie to grupa słowiańskojęzyczna. Język mają bardzo podobny do bułgarskiego. Początkowo ich droga emancypacyjna wręcz była wspólna z bułgarską. Jednak Bułgarzy postawili w końcu na odrębny od macedońskiego dialekt wschodniobułgarski. Macedończycy poczuli wtedy pewną odrębność, a ich drogi zaczęły się rozchodzić. Przełomowym momentem było powstanie ilindeńskie w 1903 roku, kiedy to Macedończycy zorientowali się, że mogą walczyć o jakąś autonomię, a może nawet o coś więcej...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Nie ma i nie powinno być żadnych „standardów kulturowo-politycznych”, jakie spełnić mają kraje kandydujące do UE, poza tymi, które wynikają z zasad i metodologii polityki rozszerzenia zdefiniowanych przez Unię. A te dotyczą niezależności sądów, trójpodziału władz czy wolności wyborów.
13 pożarów szaleje na terytorium Macedonii Północnej – informuje Radio Zet. Komisja Europejska wysłała do gaszenia pożarów sześć śmigłowców i trzy samoloty strażackie.
Jeżeli na lotnisku w Salonikach niefortunnie poprosilibyśmy o podwiezienie do granicy z Macedonią, w najlepszym wypadku kierowca z pobłażliwością dla naszej niewiedzy wyjaśni, że przecież „znajdujemy się w Macedonii”.
Rosja chce odciągnąć uwagę Europy od Ukrainy – uważa Donika Gërvalla-Schwarz, szefowa dyplomacji Kosowa.
Na geopolityczny chaos musimy odpowiedzieć kolejnym rozszerzeniem – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Jego zdaniem więcej państw w Unii Europejskiej da jej większą wagę na arenie międzynarodowej.
Ukraina otworzyła Bałkanom Zachodnim drzwi do Unii Europejskiej. Ale te niechętnie się reformują i nie chcą rezygnować z bliskich więzi z Rosją.
Największym problemem jest to, że na Bałkanach w pierwszej kolejności jesteś identyfikowany jako członek danego narodu, np. Serb lub Chorwat, a dopiero potem jako człowiek. Zdradzić cię może wszystko: język, dialekt, tablice rejestracyjne - mówi Lana Bastašić, bośniacka pisarka.
Równo 20 lat temu na szczycie w Salonikach przywódcy Unii Europejskiej obiecali, że miejsce Bałkanów Zachodnich jest we Wspólnocie. Dziś po raz pierwszy na poważnie myślą o wywiązaniu się z tej obietnicy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas