Premier Litwy Ingrida Simonyte powiedziała, że Białoruś oferowała migrantom loty do Mińska. Powołała się na dowody znalezione przy co najmniej jednym migrancie, który dotarł na Litwę.

"Istnieją biura podróży, bezpośrednie loty, które łączą Mińsk z Bagdadem. Istnieją agencje zarówno na Białorusi, jak i w innych krajach, które działają i przyciągają 'turystów' do Mińska" - powiedziała Simonyte agencji Reutera.

Szefowa litewskiego rządu, że głównym lotniskiem, z którego przylatują ludzie na Białoruś, jest Bagdad, ale nie wyklucza, że ludzie przylatują również ze Stambułu.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział 26 maja, że jego kraj nie będzie już dłużej powstrzymywał migrantów przed przekraczaniem zachodniej granicy z UE.

Simonyte zapowiedziała, że Litwa podejmie działania w celu powstrzymania migrantów przed przekraczaniem granicy poprzez zwiększenie patroli i budowę bariery.

- Rozpoczniemy budowę dodatkowej fizycznej bariery, która dzieli Litwę i Białoruś, co byłoby pewnym znakiem i pewnym środkiem odstraszającym dla organizatorów nielegalnej migracji - powiedziała na konferencji prasowej.

Dodała również, że kraj, który jest członkiem strefy Schengen, rozważa wprowadzenie kontroli granicznych z sąsiednimi krajami UE, aby zatrzymać migrantów podróżujących do zachodnich państw UE.