W związku ze spadkiem liczby zakażeń w Czechach prawdopodobnie od poniedziałku rząd zacznie łagodzić obowiązujące w kraju obostrzenia.

Od 22 października w Czechach trwa lockdown - w tamtym okresie Czechy były najciężej dotkniętym epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 krajem w Europie. Obecnie więcej zakażeń koronawirusem w ciągu 14 dni na 100 tysięcy mieszkańców wykrywanych jest w Luksemburgu a wskaźnik zakażeń w Czechach spada od dwunastu dni.

Od 1 marca, czyli od momentu wykrycia pierwszego zakażenia koronawirusem w Czechach, w kraju tym zakażenie wykryto u 469 769 osób. 75 proc. zakażonych wróciło już do zdrowia.

Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła w ciągu doby o 56, do 6558, ale dane te będą jeszcze aktualizowane.

W listopadzie zmarło w Czechach już ponad 3 tysiące osób chorych na COVID-19.

W Czechach jest obecnie 109 417 aktywnych zakażeń koronawirusem. W czeskich szpitalach przebywa 6 868 chorych na COVID-19, 1008 z nich jest w stanie ciężkim.

W związku ze spadkiem liczby zakażeń koronawirusem w Czechach do szkół, po ok. miesięcznej przerwie, wracają uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych. Liczba osób, które mogą uczestniczyć w weselach, pogrzebach i nabożeństwach wzrosła z 10 do 15.