Nabarro, który jest doradcą Światowej Organizacji Zdrowia w walce z pandemią SARS-CoV-2, rozmawiał ze szwajcarskimi mediami.

Ten właśnie kraj wskazał jako przykład pochopnego luzowania restrykcji okołocovidowych - szwajcarskie władze zezwoliły np. na korzystanie z wyciągów narciarskich pod warunkiem, że w wagonikach narciarze będą nosić maseczki.

Czytaj także:

Zachorowań na Covid przybywa, a leku nadal brak

Nabarro zauważył, że większość krajów w Europie, po poradzeniu sobie z pierwszą falą pandemii, nie wykorzystała miesięcy letnich do stworzenia odpowiedniej infrastruktury do zwalczania wirusa.

- Jeśli teraz nie zbudują niezbędnej infrastruktury, trzecią falę będą mieli na początku przyszłego roku - mówił urzędnik.

Doktor Nabarro uważa, że w wielu krajach podejmowane są ryzykowne decyzje dotyczące znoszenia obostrzeń, podczas gdy w równie wielu z nich notowane są  rekordowe liczby zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów z powodu Covid-19.

Chwali natomiast Koreę Południową i inne kraje Azji, w których zdyscyplinowane społeczeństwo przestrzega zasad higieny i chroni grupy najbardziej narażone.