04:38
19.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 603
00:12
19.10.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:56
19.10.2023

Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana w rozminowywaniu ukraińskich ziem

Integralna strategia zarządzania informacjami w ramach humanitarnego rozminowywania terytoriów Ukrainy będzie opierać się na podejściu zorientowanym na dane. Do przetwarzania danych zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja - przekazała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.

Wersja demonstracyjna unikalnego projektu została zaprezentowana podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na temat humanitarnego rozminowywania na Ukrainie, która odbyła się w Zagrzebiu w dniach 11-12 października 2023 r.

Plan będzie realizowany przez amerykańską firmę technologiczną Palantir, która specjalizuje się w analityce big data.

23:39
19.10.2023

Siły Powietrzne Ukrainy zgłaszają zagrożenie atakami UAV z kierunków południowych i północnych

Wieczorem 18 października Siły Powietrzne Ukrainy wydały ostrzeżenie przed nalotem w związku z groźbą użycia przez Rosjan szturmowych UAV w wielu obwodach Ukrainy.

Wydano ostrzeżenie o nalotach w obwodach czernihowskim, sumskim, kirowogradzkim, połtawsko-mikołajowskim i chersońskim.

23:13
18.10.2023

Podolak: Żadnych kompromisów i negocjacji z Putinem

"'To oznacza wojnę' – oświadcza bezpośrednio i jednoznacznie Putin, przestając wreszcie ukrywać swoje cele…" - napisał w mediach społecznościowych doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak.

"Nie ma najmniejszej możliwości  „kompromisów”, „negocjacji”. W przeciwnym razie czyni to z premedytacją zbrodnie wojenne uzasadnionym i skutecznym narzędziem globalnej polityki…" - pisze Podolak.

22:44
18.10.2023

Administracja Orbána próbuje  usprawiedliwić spotkanie z Putinem

W środę 18 października Gergely Gulyás, szef administracji węgierskiego premiera, próbował odpowiedzieć na krytykę spotkania Orbána z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Chinach.

Szef sztabu Orbána odniósł się do krytyki wyrażonej przez ambasadora USA na Węgrzech Davida Pressmana, który stwierdził, że węgierski premier „decyduje się stanąć po stronie człowieka, którego siły są odpowiedzialne za zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie”.

- Jeśli przypomnicie sobie poprzednie lata, zobaczycie tam  wiele spotkań Joe Bidena z prezydentem Putinem – powiedział Gulyás

Na uwagę dziennikarza, że prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji widzieli się  ostatni raz przed rosyjską inwazją na Ukrainę, węgierski urzędnik przypomniał znaczenie „rozmów o pokoju i konieczności położenia kresu rosyjskiej agresja". -  Dokładnie to zrobił premier i doradzałbym innym, aby zrobili to samo  – dodał.

22:13
18.10.2023

Umerow przedstawił Zełenskiemu nowy skład Ministerstwa Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę z ministrem obrony Rustamem Umerowem, który  przedstawił głowie państwa zaktualizowany skład swojego resortu.

W cowieczornej relacji Zełenski zauważył, „są już pierwsze kroki, aby rozwiązać problemy, o których mówiło wojsko, m.in. zmniejszenie poziomu biurokracji, uproszczenie obiegu dokumentów i procedur, uwolnienie czasu dowódców na pracę bojową zamiast na papierkową robotę”.

„Nastąpi większa cyfryzacja i przejrzystość zaopatrywania wojska. Powinna być większa gotowość do otrzymywania informacji zwrotnych od wojska i rozwiązywania narosłych problemów” – powiedział prezydent.

21:44
18.10.2023

Kancelaria Prezydenta przedstawia oczekiwania co do kolejnego spotkania doradców w sprawie Formuły Pokoju

W kolejnym spotkaniu na temat ukraińskiej formuły pokojowej na szczeblu doradców i przedstawicieli dyplomatycznych może wziąć udział ponad 50 państw. W rezultacie oczekuje się zatwierdzenia planów wdrożenia punktów formuły pokojowej.

- Dla każdej z dziesięciu grup roboczych przygotowano plan pracy zgodnie z dziesięcioma punktami formuły, tzw. „mapę drogową”. Doradcy na tym spotkaniu omówią wyniki tych prac, zatwierdzą mapy drogowe, ostateczną wersję sformułowania punktów formuły pokojowej i jej filozofii  – oznajmił Jehor Żółkiew, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta

21:11
18.10.2023

Holandia odnotowuje wzrost liczby ukraińskich ofiar handlem ludźmi

Z 814 zgłoszeń dotyczących handlu ludźmi z ostatniego roku 51 dotyczyło ofiar ukraińskich; w 2021 r. było ich tylko siedem.

Według Conny Rijken, holenderskiej sprawozdawczyni ds. handlu ludźmi, wynika to z faktu, że do Holandii przybyło więcej ukraińskich uchodźców.  - Uchodźcy są ogólnie bardziej podatni na praktyki wyzysku – stwierdziła.

Większość raportów dotyczy wyzysku pracowników, szczególnie wśród osób pracujących za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

 - Uchodźcy często nie znają sytuacji w Holandii i nie znają języka. To naraża ich na takie praktyki  – stwierdziła Rijken.

Ofiar wyzysku może być więcej. Szacuje się, że każdego roku ofiar jest około 5000, a tylko kilka przypadków zgłasza się władzom i odpowiednim organizacjom.

20:46
18.10.2023

Około tysiąca Rosjan w Gazie prosi rosyjski rząd o ewakuację

Jak wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji z 17 października, około 1000 Rosjan i ich rodzin zwróciło się do rządu rosyjskiego o pomoc w ewakuacji z ogarniętej konfliktami Strefy Gazy.

20:18
18.10.2023

Patriarcha Cyryl tłumaczy powstanie radzieckiej broni atomowej

Dzięki tej sile Rosja pozostała niepodległa i wolna – powiedział patriarcha Cyryl.

Czytaj więcej

Patriarcha Cyryl: Broń nuklearna Rosji powstała dzięki Opatrzności Bożej
19:57
18.10.2023

Ministerstwo Edukacji Ukrainy włączy do programów szkolnych kursy obsługi dronów

Kursy, będące częścią dyscypliny „Obrona Ukrainy” w ukraińskich szkołach, obejmują lekcje dotyczące różnych aspektów związanych z obsługą dronów, jak podało ArmyInform, powołując się na Ministerstwo Edukacji  Ukrainy.

19:21
18.10.2023

Rosja twierdzi, że Flota Czarnomorska odparła atak powietrzny

Według gubernatora Sewastopola, siedziby Floty na Półwyspie Krymskim, rosyjska flota czarnomorska odparła dziś atak powietrzny. Dodał, że trwa ustalanie szkód. 

Pomimo braku własnej marynarki wojennej Ukrainie udało się przeprowadzić serię udanych ataków, w tym ataki na kwaterę główną rosyjskiej marynarki wojennej Morza Czarnego w Sewastopolu we wrześniu i na jej mierzący 200 metrów okręt flagowy Moskwa w kwietniu ubiegłego roku.

18:57
18.10.2023

Szojgu żąda od Kanady ekstradycji Jarosława Hunki

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zażądał ekstradycji do Rosji byłego weterana SS Jarosława Hunki, którego podczas wizyty Zełenskiego w kanadyjskim parlamencie nagrodzono owacją na stojąco.

Władze kanadyjskie oświadczyły później, że przez pomyłkę zaprosiły weterana nazistowskiego i przeprosiły.

"Fakty bezpośredniego udziału nazisty Hunki w okrucieństwach wobec pokojowo nastawionej ludności radzieckiej na terytorium obwodu lwowskiego, a następnie terytorium ZSRR, w tym w ludobójstwie Polaków i Żydów, dają nam podstawy do żądania jego ekstradycji w celu ścigania” – cytuje wypowiedź Szojgu  kanał Telegram rosyjskiego Ministerstwa Obrony. W jego oświadczeniu wskazano również, że życie „setek, jeśli nie tysięcy naszych obywateli, w tym dzieci”, może leżeć na sumieniu Hunki.

Szojgu polecił organom ścigania Rosji i Białorusi rozwiązanie kwestii ekstradycji.

18:34
18.10.2023

Białorusini prześladowani za wspieranie Ukrainy

Według stanu na 18 października na Białorusi 13 osób zostało skazanych za sabotaż na kolei, 35 osób za przekazywanie zdjęć i filmów rosyjskiego sprzętu wojskowego, a 13 za zamiar walki po stronie Ukrainy – podaje Centrum Praw Człowieka. „Wiasna”.

Najwięcej masowych zatrzymań miało miejsce 27 i 28 lutego 2022 r. Następnie w całym kraju odbyły się wiece antywojenne. Na Białorusi przez dwa dni zatrzymano ponad 1100 osób. W sumie od końca lutego 2022 r. za prezentowanie stanowiska antywojennego zatrzymano co najmniej 1630 Białorusinów. 79 z nich zostało skazanych na podstawie artykułów karnych na kary od 1 do 23 lat.

18:00
18.10.2023

Moskwa dziękuje Korei Północnej za „jednoznaczne wsparcie”

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa bardzo docenia „zasadnicze, jednoznaczne wsparcie Korei Północnej dla działań Rosji” na Ukrainie.

Ławrow, który przebywa w Korei Północnej z dwudniowa wizytą, wkrótce po przybyciu  powiedział, że jego wizyta jest okazją do omówienia realizacji porozumień, które Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podpisali podczas spotkania w rosyjskim kosmodromie Wostocznyj w zeszłym miesiącu.

W piątek Biały Dom poinformował, że Korea Północna dostarczyła Rosji ponad 1000 kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją.

17:34
18.10.2023

Rośnie liczba bezdomnych Ukraińców w Wielkiej Brytanii

Z raportu brytyjskiego Urzędu Kontroli (NAO) wynika, że tysiące Ukraińców, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii w ramach rządowego programu „Domy dla Ukrainy”, to osoby bezdomne lub zagrożone bezdomnością.

Nie podano dokładnych danych na temat liczby Ukraińców, którzy stali się bezdomni. Wiadomo jednak, że szacunków wynika, iż ok. 8 proc. przybyłych na Wyspy po wybuchu wojny obywateli Ukrainy jest bezdomnych.

Są to jednak prawdopodobnie szacunki zaniżone, bo  około jedna trzecia władz lokalnych nie dostarczyła danych, a ryzyko bezdomności „prawdopodobnie wzrośnie” – twierdzi NAO.

17:04
18.10.2023

Zełenski rozmawiał z Macronem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oświadczył, że Kijów docenia pomoc militarną Paryża.

"Prezydent Macron i ja skupiliśmy się na kolejnych krokach w celu wzmacniania ukraińskiej obrony powietrznej, zdolności (do rażenia celów - red.) dalekiego zasięgu i zdolności morskich" - przekazał Zełenski.

16:41
18.10.2023

Śmierć kobiety w obwodzie dniepropietrowskim

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk podał, że w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku rakietowego w miejscowości Obuchiwka zginęła 31-letnia kobieta, matka dwójki dzieci. Wcześniej informowano, że w porannym ataku rakietowym ranne zostały cztery osoby, jeden dom został zniszczony, a ponad 20 - uszkodzonych.

16:20
18.10.2023

Doniesienia o rosyjskim przegrupowaniu w rejonie Awdijiwki

Służby prasowe ukraińskiego wojska podały, że Rosjanie nie ustają w podejmowaniu prób otoczenia Awdijiwki (obwód doniecki) i że w ostatnim czasie odparto tu pięć rosyjskich ataków, zaś wojska rosyjskie w tym rejonie się przegrupowują.

15:59
18.10.2023

Sprawdzanie gruntów rolnych na Ukrainie

Od początku 2023 roku na Ukrainie przebadano 47 proc. gruntów rolnych, które mają zostać jako pierwsze przywrócone do eksploatacji - podało ukraińskie Ministerstwo Gospodarki. W ostatnim tygodniu najwięcej hektarów sprawdzono w obwodzie chersońskim. W ciągu czterech lat na Ukrainie ponad 470 tys. hektarów gruntów rolnych ma podlegać priorytetowej rekultywacji, w tym inspekcjom, a w razie potrzeby rozminowaniu.

15:40
18.10.2023

Doniesienia o nalocie w obwodzie chersońskim

Szef administracji obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, oświadczył, że Rosjanie przeprowadzili atak w rejonie berysławskim, zrzucając sześć kierowanych bomb lotniczych. W ataku miały brać udział trzy samoloty myśliwsko-bombowe typu Su-34. "Trwa ustalanie informacji o ofiarach i skali zniszczeń" - podał Prokudin.

15:21
18.10.2023

Ukraina informuje o zestrzeleniu Su-25

Wojsko Ukrainy podało, że ukraińscy żołnierze zestrzelili nad obwodem zaporoskim rosyjski samolot szturmowy Su-25.

14:59
18.10.2023

Rumunia i Ukraina podpisują dokumenty ws. współpracy, m.in. dotyczące zwiększenia możliwości eksportowych Ukrainy

Dokumenty mają "dotyczyć współpracy ukraińsko-rumuńskiej w różnych sferach" - poinformował premier Ukrainy, Denys Szmyhal.

14:34
18.10.2023

Rosyjskie myśliwce z Kindżałami mają patrolować rejon Morza Czarnego

Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej otrzymały polecenie od prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej

Putin: Wysyłamy nad Morze Czarne myśliwce z bronią hipersoniczną
13:58
18.10.2023

MSW Ukrainy pokazało skutki ataku rakietowego na Zaporoże. W mieście trwa akcja ratunkowa

W wyniku ataku, w czasie którego rakieta trafiła w wielopiętrowy budynek mieszkalny w Zaporożu, zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. W miejscu ataku wciąż trwa akcja ratunkowa.

13:40
18.10.2023

Nieoficjalnie: USA przekazały Ukrainie ok. 20 pocisków ATACMS

Informacje takie przekazuje "New York Times" powołując się na dwa źródła zachodnie. Jednym z warunków przekazania Ukrainie tych pocisków miało być to, że Ukraina nie użyje ich przeciwko celom w Rosji.

13:24
18.10.2023

Putin wskazuje warunek rozpoczęcia rozmów pokojowych z Ukrainą

Prezydent Rosji przyznaje, że rozmawiał o pokojowym rozwiązaniu konfliktu z Ukrainą z premierem Węgier, Viktorem Orbanem.

Czytaj więcej

Władimir Putin pyta po co Ukrainie ATACMS skoro Rosja przegrywa wojnę
12:48
18.10.2023

Władimir Putin wyraził nadzieję na powstanie niepodległej Palestyny

- Zawsze opowiadaliśmy się za utworzeniem palestyńskiego państwa, niepodległego, suwerennego, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej. Mówimy o tym od dawna, międzynarodowa społeczność międzynarodowa mówi o tym od dawna - podkreślił prezydent Rosji.

12:24
18.10.2023

Kolejka aut, które chcą przekroczyć granicę Ukrainy, doszła do 25 tysięcy

To fatalne wiadomości dla biznesu. Liczba samochodów czekających w kolejkach do przekroczenia zachodnich granic Ukrainy doszła do 25 tysięcy i stale rośnie. Lepszą wiadomością jest to, że przewoźnicy nie stoją w kolejkach fizycznie, tylko zarejestrowali się online.

Czytaj więcej

Fatalne wiadomości dla biznesu. Tysiące ciężarówek czeka na granicy z Ukrainą
12:21
18.10.2023

Ukraińscy partyzanci informują o ruchach ciężkiego rosyjskiego sprzętu na Krymie

W rejonie okupowanego Symferopola Rosjanie mają przesuwać sprzęt wojskowy w związku z ciężkimi stratami w obwodzie zaporoskim i w pobliżu Awdijiwki. W rejonie Symferopola ukraińscy partyzanci z ruchu "ATESZ" zauważyli m.in. haubice 2S1 "Goździk" i bojowe wozy BWP-3 oraz BTR-82AM. 

12:17
18.10.2023

Putin skomentował dostawę pocisków ATACMS dla Ukrainy

Zdaniem prezydenta Rosji dostawa precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu Ukrainie przez USA była błędem, ale - jak dodał - nie zmienią one radykalnie sytuacji na froncie. Mówił też, że Rosja musi na to jakoś odpowiedzieć. - Z pewnością będziemy w stanie odeprzeć te ataki - podkreślił prezydent Rosji.

12:12
18.10.2023

Władimir Putin nazwał atak na szpital w Strefie Gazy "katastrofą"

Według Putina śmierć kilkuset osób wskazuje na potrzebę szybkiego zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. - To straszne zdarzenie - setki zabitych i setki rannych - mówił w środę Putin o ataku, do którego doszło we wtorek po południu. - Mam nadzieję, że będzie to sygnałem, że konflikt trzeba skończyć tak szybko, jak to możliwe - dodał.

11:39
18.10.2023

Rosja wycofuje się z traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową

W środę na posiedzeniu plenarnym Duma Państwowa przyjęła w trzecim i ostatnim czytaniu ustawę o wycofaniu ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT).

10:53
18.10.2023

Władimir Putin ma wkrótce odwiedzić Wietnam

O rychłej wizycie prezydenta Rosji w Wietnamie poinformowała służba prasowa wietnamskiego rządu. Zaproszenie do Wietnamu miał przekazać Putinowi prezydent Wietnamu, Võ Văn Thưởng.

10:13
18.10.2023

W obwodzie dniepropietrowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła jedna osoba

31-letnia kobieta zginęła w ukraińskiej wsi Obuchiwka, w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu dniepropietrowskiego - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy. Wcześniej szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko poinformował o czterech osobach rannych w wyniku ostrzału Obuchiwki. W ostrzale uszkodzonych zostało osiem budynków mieszkalnych.

10:08
18.10.2023

Zaporoże: Ostrzelany budynek może się zawalić

W Zaporożu trwa akcja ratunkowa po nocnym ataku rakietowym Rosji w wyniku którego uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Jeden z nich - jak wynika z komunikatu Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie zaporoskim - może się zawalić co uniemożliwia akcję ratunkową. Wcześniej pojawiła się informacja, że w mieście rozległo się sześć eksplozji, jedna z rakiet miała uszkodzić wielopiętrowy budynek mieszkalny. Pod gruzami budynku znaleziono jedną osobę, którą udało się oswobodzić.

09:53
18.10.2023

Po uwagach rosyjskiej cerkwi Bank Rosji wstrzymał druk nowych banknotów

Bank Rosji podjął decyzję o zaprzestaniu emisji zaktualizowanego banknotu o nominale 1000 rubli i niewprowadzaniu go do obiegu. Jego wygląd nie spodobał się rosyjskiej cerkwi. Padły oskarżenia o „celową prowokację”.

Czytaj więcej

Rosyjska cerkiew zablokowała druk nowych banknotów. „Celowa prowokacja”
09:38
18.10.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Ukraińskie wojsko podało, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni sześć rosyjskich okrętów - żaden nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr.

09:26
18.10.2023

Rada Ministrów Białorusi zawiesiła porozumienie z Ukrainą ws. obustronnego uznawania tytułów naukowych

Białoruś przestanie uznawać ukraińskie dokumenty edukacyjne oraz tytuły naukowe przyznane na Ukrainie. Porozumienie zostało zawarte 6 lutego 1998 roku.

09:10
18.10.2023

Od początku wojny zginęło 508 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 508 dzieci, a 1136 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojennych wśród nieletnich nie przybyło zabitych ani rannych.

09:05
18.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 16,41 mln osób

17 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 23,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 23 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 14,62 mln osób.

08:40
18.10.2023

Rolnik zginął w wyniku eksplozji miny

Ukraińskie służby podały dziś, że w obwodzie charkowskim podczas prac polowych traktor wjechał na minę. Kierujący pojazdem zginął. Do zdarzenia doszło we wtorek.

08:20
18.10.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Władze obwodu zaporoskiego podały, że w ciągu ostatniej doby w 18 rejonach regionu odnotowano łącznie uderzenia 138 rosyjskich pocisków. Strona ukraińska informuje o dwóch zabitych i trojgu rannych oraz o doniesieniach o zniszczeniach infrastruktury cywilnej.

08:01
18.10.2023

Na okupowanym Krymie, w rejonie Sewastopola, były słyszane eksplozje

W rejon, w którym rozległy się eksplozje, kierowane są karetki pogotowia - informuje kanał "Krymskij Wieter".

07:50
18.10.2023

Zełenski pokazuje skutki ataku rakietowego na Zaporoże

"Osiem mieszkań zniszczonych. Są zabici i ranni" - pisze prezydent Ukrainy na swoim profilu na Facebooku. Zaporoże było w nocy celem ataku rakietowego Rosji.

07:30
18.10.2023

Gubernator obwodu kurskiego poinformował o zestrzeleniu 10 ukraińskich dronów nad obwodem kurskim

Drony miały zostać zestrzelone ok. 5 rano. Sześć dronów zostało zestrzelonych przez rosyjską obronę powietrzną, cztery strącono za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej.

07:11
18.10.2023

Ambasador Rosji w USA nazywa dostarczenie Ukrainie pocisków ATACMS "poważnym błędem"

Biały Dom potwierdził, że Ukraina otrzymała pociski pozwalające razić cele na odległość do 165 km.

Czytaj więcej

Ukraina ma pociski ATACMS. Ambasador Rosji grozi wojną z NATO
06:48
18.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 290 050 żołnierzy, 4 981 czołgów, 9 420 pojazdów opancerzonych, 6 944 zestawów artyleryjskich, 814 wyrzutni rakiet, 547 zestawów przeciwlotniczych, 319 samolotów, 323 śmigłowce, 5 301 bezzałogowe statki powietrzne, 1 534 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 303 samochody (w tym cysterny), 982 jednostek sprzętu specjalnego.

06:10
18.10.2023

Rosyjska obrona powietrzna miała w nocy przechwycić 28 ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony były przechwytywane nad obwodami biełgorodzkim, kurskim i nad Morzem Czarnym.

05:31
18.10.2023

Władimir Putin spotka się w środę z Xi Jinpingiem po raz drugi w tym roku

Prezydent Rosji spotka się z prezydentem Chin na marginesie międzynarodowego forum "Jeden pas, jedna droga". Będzie to drugie w tym roku spotkanie między przywódcami Rosji i Chin - poprzednie odbyło się w marcu, gdy Xi Jinping przybył do Moskwy z oficjalną wizytą. Doradca prezydenta Rosji, Jurij Uszakow, mówił wcześniej, że rosyjsko-chińskie negocjacje będą prowadzone w "rozszerzonym i wąskim formacie". Nie wykluczył też, że przywódcy będą rozmawiać w cztery oczy". Uszakow podkreślił, że Moskwa "ceni stanowisko Pekinu ws. sytuacji na Ukrainie i wolę znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu".

05:03
18.10.2023

Siergiej Ławrow w środę odwiedzi Koreę Północną

W Pjongjangu Ławrow ma rozmawiać m.in. na temat przebiegu wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Chinach. Do wizyty dochodzi w momencie zbliżenia Rosji z Koreą Północną, której wyrazem była wizyta Kim Dzong Una w Rosji, do której doszło przed miesiącem. W czasie tamtej wizyty Moskwa i Pjongjang miały uzgodnić dostawy broni z Korei Północnej do Rosji, które mają wesprzeć rosyjskie działania wojenne na Ukrainie.

04:39
18.10.2023

Ukraińska Straż Graniczna pokazała nagranie ze zniszczeniem rosyjskiego zestawu TOR M2

Do zniszczenia zestawu przeciwlotniczego doszło dzięki użyciu dronów.

04:37
18.10.2023

W ciągu roku z wyzwolonych terenów w obwodach charkowskim i chersońskim ewakuowano ponad 67 tys. osób

Informacje takie przekazuje Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów. Od września 2022 roku z wyzwolonych terenów obwodu charkowskiego ewakuowano ponad 27 tys. osób, a od listopada 2022 roku ponad 40 tys. osób ewakuowano z wyzwolonych części obwodu chersońskiego. Wśród ewakuowanych było 5 tys. dzieci.

04:34
18.10.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoże

W wyniku ataku rakietowego na stolicę obwodu zaporoskiego zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne - poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz zaporoskiej rady miejskiej, na swoim kanale w serwisie Telegram. Liczba ofiar może wzrosnąć, bo trzy osoby uważa się za zaginione. W wyniku ataku uszkodzone miały zostać mieszkania i wejścia do dwóch budynków mieszkalnych.

04:31
18.10.2023

Rosjanie informują o nalotach na cele w Syrii

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii, poinformował, że rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły naloty na cele związane z obecnością nielegalnych grup zbrojnych w Syrii, w związku z "trwającymi prowokacjami ze strony grup terrorystycznych działających w rejonie strefy deeskalacji w prowincji Idlib". Rosjanie mieli zaatakować ośrodek szkolenia jednej z grup zbrojnych i skład amunicji.

04:27
18.10.2023

W nocy nad obwodem biełgorodzkim Rosjanie zestrzelili sześć ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Drony miały zostać zestrzelone nad rejonem jakowlewskim.

04:26
18.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 601