Jewgienij Prigożyn po cichu pochowany w Petersburgu. "Zgodnie z wolą krewnych"

Służby prasowe firmy należącej do szefa Grupy Wagnera podały, że pogrzeb Jewgienija Prigożyna odbył się "w formacie zamkniętym". Prigożyn został pochowany w Petersburgu.

Publikacja: 29.08.2023 16:55

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn

Foto: Sergei ILNITSKY / POOL / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 552

Informacja o tym, że Jewgienij Prigożyn został już pochowany została opublikowana w mediach społecznościowych przez służby prasowe grupy Concord.

Nie podano, kiedy odbył się pogrzeb szefa Grupy Wagnera.

Pogrzeb Jewgienija Prigożyna

"Pożegnanie Jewgienija Wiktorowicza odbyło się w formacie zamkniętym" - brzmi komunikat. "Ci, którzy chcą się pożegnać, mogą odwiedzić cmentarz Porochowski" w Petersburgu - dodano.

Informację o pogrzebie Prigożyna podała też rosyjska agencja Interfax. Według tego źródła, "zgodnie z wolą krewnych Prigożyna" pogrzeb szefa Grupy Wagnera odbył się wyłącznie w obecności jego najbliższej rodziny i przyjaciół.

Rosyjski Komitet Śledczy potwierdził w niedzielę, że Jewgienij Prigożyn był jedną z osób, które zginęły w katastrofie lotniczej, do której doszło w środę pod Moskwą. Tożsamość ofiar ustalono na podstawie badań DNA.

Czytaj więcej

Co z Grupą Wagnera po śmierci Prigożyna? Kult, testament i afrykańskie imperium

We wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w pogrzebie Prigożyna. Oficjalnym powodem decyzji miały być "sprawy rodzinne" rosyjskiego prezydenta.

Spekulacje w sprawie katastrofy samolotu Prigożyna

Po śmierci szefa wagnerowców Putin mówił, że Prigożyn był człowiekiem o skomplikowanych losach, który "popełniał błędy". Kreml zaprzeczał, by władze Rosji miały cokolwiek wspólnego z katastrofą samolotu odrzutowego Embraer Legacy 600, na pokładzie którego zginął m.in. Prigożyn oraz jego bliscy współpracownicy, w tym dowódca Grupy Wagnera Dmitrij Utkin.

Czytaj więcej

Kto zabił Prigożyna według Rosjan? "Błąd pilota" wskazywany częściej niż Putin

Według Kremla, oceny zachodniego wywiadu dotyczące potencjalnego zaangażowania Putina w zamach na Prigożyna to "absolutne kłamstwa".

Jak dotąd nie ustalono przyczyn katastrofy. Na podstawie publikowanych w mediach społecznościowych nagrań mających przedstawiać ostatnie chwile lotu maszyny pojawiły się spekulacje, że samolot, którym leciał Prigożyn, został zestrzelony lub że na pokładzie doszło do wybuchu.

Bunt Prigożyna

Dwa miesiące przed swą śmiercią Jewgienij Prigożyn ogłosił marsz na Moskwę swych najemników, którzy brali udział w walkach na Ukrainie. Miał to być bunt przeciwko rosyjskim władzom. Przed osiągnięciem celu Prigożyn ogłosił odwrót tłumacząc to chęcią uniknięcia rozlewu krwi. W negocjacjach między wagnerowcami a Kremlem miał brać udział rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko.

Po nieudanej próbie rebelii część najemników Grupy Wagnera została przeniesiona na Białoruś.

Informacja o tym, że Jewgienij Prigożyn został już pochowany została opublikowana w mediach społecznościowych przez służby prasowe grupy Concord.

Nie podano, kiedy odbył się pogrzeb szefa Grupy Wagnera.

Pozostało 94% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 842
Świat
W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 841
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 840
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 839
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 838