Indie: To będzie najbardziej suchy sierpień od ponad stu lat? Ryż może podrożeć

Sierpień 2023 roku może być najbardziej suchym sierpniem w Indiach od ponad stu lat - podaje Reuters powołując się na dwa źródła w indyjskich władzach.

Publikacja: 18.08.2023 12:15

W związku z suszą w Indiach moze podrożeć m.in. ryż

W związku z suszą w Indiach moze podrożeć m.in. ryż

Foto: PAP/EPA

Sierpniowe opady deszczu w Indiach mają być najniższe od początku pomiarów, czyli od 1901 roku.

Indie: Monsun się nie odradza, deficyt wody w wielu częściach kraju

Warunki pogodowe mogą negatywnie wpłynąć na zbiory upraw letnich - od ryżu po soję - do może skutkować wzrostem cen żywności w Indiach. Już w lipcu wzrost cen żywności w tym kraju był najwyższy od stycznia 2020 roku.

Opady monsunowe, kluczowe dla gospodarki Indii, dostarcza blisko 70 proc. opadów deszczu, potrzebnych do nawadniania pól i uzupełniania stanów zbiorników i warstw wodonośnych.

- Monsun nie odradza się tak, jak się spodziewaliśmy – powiedział wysoki rangą urzędnik indyjskiego Departamentu Meteorologicznego, który pragnął zachować anonimowość ze względu na delikatny charakter tematu.

- Zbliża się koniec miesiąca a mamy poważny deficyt w południowych, zachodnich i środkowych częściach (Indii) - dodał rozmówca Reutera.

Czytaj więcej

Ceny ryżu mogą ostro pójść w górę. Wszystko przez deszcz i wybory

Indie mogą w sierpniu uzyskać średnie opady mniejsze niż 180 mm - szacuje urzędnik, bazując na dotychczasowych opadach deszczu i prognozach dotyczących opadów w najbliższych dniach.

Dotychczas najbardziej suchym sierpniem w historii był sierpień 2005 roku, gdy w Indiach spadło średnio 191,2 mm deszczu.

Indyjscy rolnicy zazwyczaj rozpoczynają sadzenie ryżu, kukurydzy, bawełny, soi, trzciny cukrowej i orzeszków ziemnych na początku czerwca

W najbliższych dwóch tygodniach opady monsunowe mają być intensywniejsze w północno-wschodnich i niektórych środkowych regionach Indii, ale w południowo-zachodnich i południowych stanach utrzyma się sucha pogoda.

Letnie opady deszczu kluczowe dla rolnictwa Indii

Na opady monsunowe w Indiach wpływa zjawisko pogodowe nazwane El Nino, które pojawiło się na Pacyfiku po raz pierwszy od siedmiu lat. El Nino to zjawisko polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku co tłumi opady w Indiach.

W czerwcu opady deszczu w Indiach były o 10 proc. poniżej średniej, ale już w lipcu - wyniosły 13 proc. powyżej.

Letnie deszcze są kluczowe dla indyjskiego rolnictwa. Rolnicy zazwyczaj rozpoczynają sadzenie ryżu, kukurydzy, bawełny, soi, trzciny cukrowej i orzeszków ziemnych na początku czerwca, kiedy monsun zaczyna uderzać w południowy stan Kerala.

Sierpniowe opady deszczu w Indiach mają być najniższe od początku pomiarów, czyli od 1901 roku.

Indie: Monsun się nie odradza, deficyt wody w wielu częściach kraju

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 820
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 819
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 818
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 817
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 816