Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

W środę rosyjska agencja RIA Nowosti powołując się na swe źródła informowała, że prezydent Rosji Władimir Putin powołał nowego dowódcę Floty Czarnomorskiej, wiceadmirała Wiktora Sokołowa. Nominacja oznaczała, że ze stanowiska zdymisjonowany został admirał Igor Osipow, dotychczasowy dowódca, który pełnił swoją funkcję od maja 2019 r.

RIA podała, że Sokołow został przedstawiony członkom rady wojskowej floty w porcie w Sewastopolu. Rozmówca agencji ocenił, iż to "normalne", że nominacja Sokołowa nie została publicznie ogłoszona w trakcie (jak inwazję nazywa Rosja) "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosja odrzuca możliwość demilitaryzacji ukraińskiej elektrowni jądrowej

W piątek Sokołow podczas spotkania z absolwentami szkoły wojskowej w Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie powiedział, że został mianowany pełniącym obowiązki dowódcy Floty Czarnomorskiej. Dodał, że został mianowany rozkazem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu z 10 sierpnia.

Wiktor Sokołow jest komendantem Akademia Marynarki Wojennej im. adm. floty Związku Radzieckiego N.G. Kuzniecowa w Petersburgu. W latach 2013-2020 był zastępcą dowódcy Floty Północnej.

W czasie dotychczasowych działań wojennych na Ukrainie Rosjanie mieli stracić - jak podawał ukraiński Sztab Generalny - 15 jednostek nawodnych.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: USA popierają ukraińskie ataki na Krymie. "Krym to Ukraina"

Ukraińcom udało się m.in. zatopić krążownik "Moskwa" - okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, który był pierwszym krążownikiem utraconym przez Rosję/ZSRR od 1941 roku i pierwszym utraconym przez Rosję okrętem flagowym od czasu wojny carskiej Rosji z Japonią w latach 1904-1905.

Od czasu zatopienia "Moskwy" rosyjskie okręty oddaliły się od ukraińskiego wybrzeża, obawiając się zatopienia przy użyciu pocisków przeciwokrętowych. "Moskwa" została zatopiona z użyciem pocisków "Neptun" - broni ukraińskiej produkcji.