Nagranie zatrzymania siedmiu niepełnoletnich chłopców pojawiło się na stronie rosyjskiej rządowej gazety „Rossijskaja Gazieta". Informuje o tym także rosyjska telewizja państwowa Rossija 24. Na nagraniu widać zakutych w kajdanki młodzieńców, stojących twarzami do ściany. Widać również, jak funkcjonariusze MGB (nazwa nawiązuje do radzieckiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego istniejącego w latach 1946-1953, późniejsze KGB) samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przeprowadzają rewizję w domu jednego z zatrzymanych chłopców. Pokazują kilka ładunków wybuchowych i stwierdzą, że nastolatkowie planowali wykorzystać je do zamachów na terenie nieuznawanej republiki.

Według prorosyjskich separatystów chłopców zwerbował i namówił na współpracę funkcjonariusz ukraińskiego SBU o pseudonimie „Ałmaz". W Doniecku twierdzą, że „niepełnoletni dywersanci" wysadzili w powietrze kilka samochodów, które należały do wojska oraz MSW samozwańczej republiki.

Władze w Kijowie na razie nie komentują tych informacji. W poniedziałek Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) podała, że na terenie Ukrainy został zatrzymany Rosjanin, który „należał do terrorystycznej organizacji Doniecka Republika Ludowa". Według SBU, Rosjanin uczestniczył w operacjach wojskowych przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym.