Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 14 544 osoby. Od niedzieli liczba pacjentów wzrosła o 167. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1 172.

Ostatni raz o dobowym wzroście liczby hospitalizowanych po zakażeniu koronawirusem resort informował 18 stycznia.

O 20 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 15 369 wolnych łóżek (51,38 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Kiedy otwarcie siłowni? Horban: Można sobie kupić hantle

Obecnie 1 467 osób - o 15 mniej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 1 proc., w ciągu tygodnia - o 9,2 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 387 wolnych respiratorów - 48,6 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Dworczyk zaprasza opozycję do KPRM na rozmowy o szczepieniach

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w poniedziałek, obecnie zasoby te wynoszą 29 913 łóżek i 2 854 respiratory.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 147 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 9.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa spadła o 5,3 tys. i wynosi 170 854. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 810.

Nadzorem epidemiologicznym objęto 5,9 tys. osób (dobowy spadek o 55, tygodniowy wzrost o 7).

Od niedzieli liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 7,2 tys., w ciągu tygodnia - o 50 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 237 736 zakażonych.

Według danych z 24 stycznia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 8,35 mln próbek pobranych od ponad 8,07 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 41,3 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 202 346.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.