W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z członkami Rady Przedsiębiorczości, grupującej największe organizacje pracodawców. W rozmowach zorganizowanych z inicjatywy przewodniczącego Rady Przedsiębiorczości Marka Goliszewskiego biorą udział m.in. wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk oraz prezes PFR Paweł Borys.

Czytaj także:
Mentzen: Rząd stosuje metodę stalinowskiego prokuratora

- Spotykamy się dlatego, że sprawy związane z walką z pandemią koronawirusa pod względem gospodarczym są dla mnie niezwykle istotne - zadeklarował prezydent, otwierając spotkanie. Dodał, że Marek Goliszewski zwrócił się o debatę poświęconą propozycjom i uwagom dotyczącym sytuacji w kraju i środkom zaradczym, podejmowanym w Polsce w związku z kryzysem.

- Skala problemu, jakim jest pandemia koronawirusa i jej wpływ na gospodarkę jest gigantyczna - ocenił Andrzej Duda.

Dowiedz się więcej:
Czy szczepionka AstraZeneca jest skuteczna? Minister zdrowia odpowiada
Szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Broniarz: Nie mogę zjeść, oddaję kanapkę

- Jest to olbrzymie wyzwanie, ale jedną rzecz chcę powiedzieć z satysfakcją, że mimo wszystkich problemów, które są, mimo różnych także i nawet potknięć, które nieraz występują, bo to jest życie, generalnie wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle, że na tle innych krajów poradziliśmy sobie z tym wielkim wyzwaniem, jak do tej pory, którym jest pandemia koronawirusa i jej skutki gospodarcze - oświadczył prezydent.

- Od strony zdrowotnej sytuacja nie jest zła - stwierdził. - Udało nam się jak do tej pory nie ulec, jak niektórzy mówią, trwającej już trzeciej fali koronawirusa, która w kilku krajach uderzyła bardzo mocno. Eksperci mówią, że dzięki temu, że wprowadziliśmy obostrzenia, nad którymi przecież cały czas się dyskutuje, i przez to, że utrzymaliśmy je przez tak długi czas, dzisiaj wzrost zachorowań w Polsce nie jest ogromny, tylko właśnie liczba zachorowań, choć niemała, to jednak cały czas utrzymuje się na mniej więcej jednakowym poziomie - mówił Andrzej Duda.

Czytaj także:
Horban: Szczepionka mRNA jest jak maybach

Prezydent ocenił, że należy szukać nowych i dobrych rozwiązań. - Największym wyzwaniem jest znalezienie takich rozwiązań, które pomogą przetrwać polskim firmom, przetrwać polskim przedsiębiorcom, a następnie najszybciej jak to tylko będzie możliwe wrócić na drogę jak najbardziej dynamicznego rozwoju, żeby mogli wrócić do swojej działalności - stwierdził.

Zdaniem Andrzeja Dudy, rząd zmaga się z pandemią koronawirusa i ma świadomość, że "jest to dla naszej gospodarki i kraju, dla naszego kraju, być albo nie być".

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Spadek liczby pacjentów z COVID-19
Liczba zgonów z powodu COVID-19 najwyższa od prawie miesiąca

- Albo zastosujemy dobre, mądre rozwiązania i przejdziemy przez pandemię, żebyśmy dalej mogli się spokojnie rozwijać, albo będzie tak, że pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy cofnie nas rozwojowo - zaznaczył.