Słowa Putina padły w czasie, gdy w Rosji dochodzi do protestów zwolenników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, którzy domagają się uwolnienia go. Nawalny trafił do kolonii karnej za naruszenie zasad warunkowego zawieszenia kary.

Kreml twierdzi jednak, że Nawalny jest "zasobem CIA" wykorzystywanym przez zachodnie wywiady do destabilizowania Rosji.

W odpowiedzi na apele UE o uwolnienie Nawalnego, Moskwa reagowała wezwaniami, by nie mieszać się do jej wewnętrznych spraw.

W przeszłości Rosja była wielokrotnie oskarżana o ingerencję w wybory w innych państwach - m.in. w wybory prezydenckie w USA, w 2016 roku.

- Obywatele Rosji dokonają wyboru (w wyborach parlamentarnych) i musimy bronić ich wyboru przed próbami wywierania zewnętrznych wpływów - mówił Putin na spotkaniu z liderami partii politycznych zasiadających w Dumie.

- Nie możemy pozwolić na żadne ciosy w suwerenność Rosji, przeciwko prawu jej obywateli by być panami w swoim kraju - mówił Putin nie wymieniając z nazwy żadnego państwa, które miałoby ingerować w wybory w Rosji.

Niektóre państwa UE domagały się sankcji wobec Moskwy za skazanie Nawalnego - w tym wstrzymania budowy rurociągu Nord Stream 2.

- Dlaczego wszyscy krążą wokół Nord Stream 2? - pytał Putin. - Chcą (Zachód), żeby Rosja zapłaciła za ich geopolityczny projekt na Ukrainie - dodał nawiązując do konfliktu jaki wybuchł na wschodniej Ukrainie po anektowaniu Krymu przez Rosję (aneksji nie uznała społeczność międzynarodowa, Krym uważany jest za okupowane terytorium Ukrainy).