Kardynał Giuseppe Bertello, gubernator Państwa Watykańskiego stwierdził w dekrecie, że poddanie się szczepieniu to "odpowiedzialny wybór" z uwagi na ryzyko zakażenia innych osób.

Czytaj także:
Realizacja szczepień przeciw COVID-19 zagrożona? Niedzielski: Realne ryzyko

W Watykanie zatrudnionych jest kilka tysięcy osób, z których większość mieszka na terenie Włoch. Program szczepień przeciwko COVID-19 został w Watykanie uruchomiony w styczniu. Szczepionkę otrzymał m.in. papież Franciszek.

W dekrecie kard. Bertello czytamy, że ci, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zostać zaszczepieni mogą dostać propozycję nowego stanowiska, ale w przypadku degradacji mają utrzymać dotychczasowe wynagrodzenie.

Ci, którzy odmówią poddania się szczepieniu przeciw COVID-19 będą podlegać zapisom przepisów z 2011 r. dotyczących praw i obowiązków pracowników. Przepisy te dopuszczają zwolnienie pracownika.

Dekret kard. Bertollo jest datowany na 8 lutego, został opublikowany w watykańskim serwisie internetowym.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Przybywa objętych kwarantanną. Najwyższy wzrost od 37 dni
Blisko 30 proc. więcej zakażeń niż przed tygodniem

Przed miesiącem papież Franciszek stwierdził w wywiadzie dla włoskiej telewizji, że poddanie się szczepieniu na COVID jest etyczne, ponieważ niezaszczepienie się to ryzykowanie życiem innych osób.

Szczepienie przeciw COVID-19 jest obowiązkowe dla dziennikarzy, którzy chcą towarzyszyć papieżowi w nadchodzącej pielgrzymce do Iraku.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, od początku epidemii w Watykanie wykryto 27 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ