Jak poinformował minister zdrowia Jan Blatný, na posiedzeniu czeskiego rządu uzgodniono przedłużenie zakazu przemieszczania się między powiatami.

Czytaj także:
Niedzielski: Lockdown broni nas przed jeszcze gorszą sytuacją

Od poniedziałku mieszkańcy Czech będą mogli spacerować i uprawiać sport poza domem nie tylko na terenie gminy, jak obecnie, ale na terenie powiatu. Uprawiający sport nie będą musieli nosić maseczek ochronnych, jeśli będą utrzymywać co najmniej dwumetrowy dystans względem innych osób.

Czeski minister zdrowia ocenił, że narzucone przez władze ograniczenia w możliwości przemieszczania się obywateli dały efekt w postaci wolniejszego przyrostu liczby zakażeń koronawirusem i dodał, że w związku z tym obostrzenia należy utrzymać.

Na posiedzeniu rządu zdecydowano także o rozszerzeniu obowiązku testowania pracowników na obecność SARS-CoV-2 na pracodawców publicznych zatrudniających do 50 osób.

Nie wiadomo, do kiedy obostrzenia będą obowiązywać, rząd Czech chce bowiem przedłużyć termin obowiązywania stanu wyjątkowego, który upływa 28 marca. Ze słów Blatnego wynika, że restrykcje mogą zostać przedłużone na okres świąt Wielkiejnocy.

Wcześniej w Czechach władze zamknęły szkoły, część sklepów i punktów usługowych oraz wprowadziły obowiązek noszenia maseczek FFP2.