„Ziemia Święta nie jest na sprzedaż!" – przywitał prawosławnego patriarchę Jerozolimy transparent trzymany przez manifestantów na placu Żłóbka w Betlejem. W kierunku kolumny samochodów poleciały jaja.

– Wcześniej były tu protesty, ale nie tak ostre. Teraz rzucano jajkami, ludzie siedli w poprzek ulicy (próbując zablokować przejazd kolumny patriarchy) – powiedział dziennikarzom jeden z mieszkańców Betlejem. Tym razem przedstawiciele miejscowych władz demonstracyjnie odmówili oficjalnego powitania patriarchy.

Teofil III jechał do bazyliki na prawosławne Boże Narodzenie. Palestyńscy chrześcijanie stanęli na jego drodze, by protestować przeciw sprzedaży działek ziemi we wschodniej Jerozolimie, należących do patriarchatu. Wzburzenie wywołało to, że Cerkiew prawosławna sprzedała je izraelskim deweloperom.

Palestyńczycy uważają, że firmy są powiązane z izraelską fundacją Aheret Cohanim, która podobno od wielu lat prowadzi akcję wykupywania arabskich nieruchomości na jerozolimskim Starym Mieście. Skandal zaczął się już we wrześniu, gdy opublikowano pierwsze informacje na temat współpracy patriarchatu z fundacją i związanymi z nią firmami.

– Nie sprzedawaliśmy naszej ziemi izraelskim okupantom – powiedział jednak telewizji al-Dżazira przedstawiciel patriarchatu ojciec Issa Musleh. Według niego jedynie „patriarcha kazał uporządkować i wyjaśnić stare umowy handlowe, bowiem część naruszała prawa patriarchatu".

Nieoficjalnie wiadomo, że prawosławny patriarchat jest drugim co do wielkości właścicielem nieruchomości we wschodniej Jerozolimie. Część Palestyńczyków uważa, że nawet w całym Izraelu, ustępując w rankingu jedynie samemu państwu izraelskiemu. Arabscy mieszkańcy Jerozolimy uważają, że skupowanie tam budynków i ziemi przez firmy izraelskie ma na celu zmianę struktury etnicznej tej części miasta i uniemożliwić im ogłoszenie wschodnie Jerozolimy stolicą swego państwa.

W maju 2005 roku poprzedni patriarcha Jerozolimy Ireneusz został usunięty z urzędu przez Święty Synod Biskupów w atmosferze skandalu. Jemu również zarzucono sprzedaż ziemi izraelskim firmom, i to stało się bezpośrednią przyczyną usunięcia Ireneusza. Część palestyńskich polityków uważa, że każdorazową zmiana na stanowisku patriarchy jest dla władz Izraela okazją do wymuszania sprzedaży ziemi pod groźbą nieuznania jego nominacji.

Mimo to obecnie znów rozległy się żądania usunięcia patriarchy. – Żądamy ustąpienia Teofila III. Żądamy reformy patriarchatu i oszacowania własności należącej do niego – powiedział jeden z członków Centralnej Rady Prawosławnej (skupiającej wyznawców prawosławia z Izraela i Jordanii). Przed końcem roku około 300 Palestyńczyków zwróciło się do palestyńskiego prokuratora w Ramallah, domagając się wszczęcia śledztwa przeciw Teofilowi III pod zarzutem zdrady – z powodu sprzedaży ziemi.

W ciągu trwających od września protestów prawosławnych Palestyńczyków coraz częściej powtarzane jest żądanie „zakończenia dominacji Greków". Tradycyjnie patriarchami Jerozolimy zostają duchowni pochodzący z Grecji. Obecnie jednak znaczna część miejscowego duchowieństwa jest palestyńska. Domagają się oni teraz wybrania palestyńskiego patriarchy.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ