"Na zarządzenie warszawskiego sądu, instytut Ordo Iuris złożył na ręce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Guy'a Verhofstadta" - poinformował na Twitterze Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Wniosek dotyczy toczącej się sprawy karnej. Dr Bawer Aondo-Akaa poczuł się znieważony słowami Verhofstadta na temat Marszu Niepodległości. - Na ulice Warszawy wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów. (...) Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie - mówił eurodeputowany 15 lipca 2017 r. podczas debaty w PE, wnioskując za uruchomieniem art. 7 unijnego traktatu wobec Polski.

Ordo Iuris uważa, że w ten sposób swoją wypowiedzią Verhofstadt zaliczył do grona faszystów także uczestniczącego w marszu dra Bawera Aondo-Akaa.

Instytut domaga się "pociągnięcia Guya Verhofstadta do odpowiedzialności dyscyplinarnej, w tym nałożenia nagany, utraty prawa do otrzymywania diety, czasowego zawieszenia uczestnictwa w całości lub w części prac Parlamentu lub przedłożenia Konferencji Przewodniczących wniosku o zawieszenie lub odwołanie posła z jednej lub więcej funkcji z wyboru sprawowanych w Parlamencie".

Jerzy Kwaśniewski zaznaczył, że pozew przeciwko Verhofstadtowi nie ma na celu uderzenia w Unię, a obronę dobrego imienia Polaka - Bawera Aondo-Akaa.