North Base Media, grupa medialna, która w swoim portfolio ma m. in. filipińską witrynę Rappler, założoną przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, pogratulowała Marii Ressie:

"Chcielibyśmy podzielić się wspaniałą wiadomością, że Maria Ressa, założycielka witryny Rappler, jednej z najwcześniejszych inwestycji NBM, otrzymała dziś Pokojową Nagrodę Nobla za swoją pracę w obronie wolności prasy. Ona i współzwycięzca, Dmitry Muratow z "Nowej Gaziety", doświadczyli nękania przez rząd, zastraszania, a nawet, jak w skrajnym przypadku "Nowej Gaziety", zabójstwa swoich dziennikarzy.(...)

Kiedy NBM zainwestował w Rapplera w 2015 roku, zrobiliśmy to, ponieważ wierzyliśmy, że Filipiny są idealnym rynkiem dla dziennikarstwa cyfrowego, działającym dla społeczności i z misją. Wybory prezydenta Rodrigo Duterte w 2016. zmieniły tę sytuację, media znalazły się pod ścisłą kontrolą rządu, który nadużywa władzy i prześladuje ludzi. (...) Rząd rozpoczął prawną kampanię przeciwko Marii i Rapplerowi. Jednym z zarzutów było to, że inwestycja NBM była nielegalna, pod pretekstem, że nie pozwala na to konstytucja Filipin. Sąd apelacyjny orzekł inaczej.

Czytaj więcej

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Jest dwoje laureatów

Rappler działa i tworzy znakomite dziennikarstwo na Filipinach. Maria ma ciągle do czynienia z wieloma problemami prawnymi i nieustannymi groźbami. NBM nadal jest inwestorem. Mamy nadzieję, że pewnego dnia, gdy Duterte odejdzie, inwestycja zwróci się finansowo. Na razie mamy powód do dumy, że ​​wspieramy laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla" - napisali, w imieniu NBM Marcus Brauchli i Saša Vučinič.

NBM jest również akcjonariuszem Gremi Media SA.