Według "FT", podwyżki mają miejsce w sytuacji, gdy UE ma do czynienia z zakłóceniami dostaw i obawami o niepożądane skutki uboczne szczepionek na COVID-19 innych producentów.

Warunki umowy - zawartej w tym roku i przewidującej dostawy 2,1 mld dawek do 2023 r. - zostały renegocjowane po tym, jak wyniki badań trzeciej fazy klinicznej pokazały, że preparaty Pfizera i Moderny są skuteczniejsze od produktów części konkurencji - pisze "FT".

"Financial Times" podał, że cena jednej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech wzrośnie z 15,5 do 19,5 euro (89 zł). Według tego źródła, cena jednej dawki preparatu firmy Moderna wzrośnie do 25,5 dol. (98 zł).

Czytaj także:
Członek Rady Medycznej: Jeśli obostrzenia będą, to będą dotyczyły wszystkich obywateli

Obie szczepionki są dwudawkowe.

Pfizer odmówił "FT" komentarza, Moderna nie odpowiedziała na prośbę o odniesienie się do kwestii cen.

Kilka dni temu koncern Pfizer podniósł prognozy tegorocznych przychodów ze szczepionki na COVID-19 do 33,5 mld dolarów oraz prognozę rocznych zysków. W drugim kwartale tego roku Pfizer osiągnął przychody wielkości 18,97 mld dol, o 92 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Taki wynik osiągnięto m.in. dzięki wpływom ze sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19.