Decyzję w tej sprawie ogłosił w środę na konferencji prasowej w Kopenhadze Soren Brostrom, szef Duńskiej Administracji Zdrowia. Dania jest pierwszym krajem, który zdecydował się na całkowite zaprzestanie szczepień preparatem firmy AstraZeneca.

11 marca, po pojawieniu się doniesień o przypadkach pojawienia się rzadkiego rodzaju zakrzepów u niektórych osób zaszczepionych szczepionką opracowaną przez brytyjsko-szwedzki koncern i Uniwersytet Oksfordzki, Dania zawiesiła stosowanie szczepionki. 25 marca przedłużyła okres, w którym użycie szczepionki jest zawieszone o trzy tygodnie.

W Danii szczepionką AstraZeneca zaszczepiono ok. 150 tysięcy osób.

Dania miała podjąć decyzję ws. dalszego stosowania szczepionki AstraZeneca po przeanalizowaniu przypadków pojawienia się zakrzepów u osób, które zostały nią zaszczepione.

Duńska telewizja TV2 twierdzi, że w związku z wycofaniem z użycia szczepionki AstraZeneca realizacja celu duńskiego programu szczepień przesunie się w czasie o kilka tygodni.

Europejska Agencja Leków przyznała, że pojawienie się rzadkich rodzajów zakrzepów może być wynikiem podania szczepionki AstraZeneca, ale jednocześnie podkreśliła, że nadal korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej stosowaniem.

W Polsce szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca trwają nieprzerwanie od momentu dopuszczenia szczepionki do użycia w UE.