Nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg dołączyła w poniedziałek jako gość do codziennego briefingu prasowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak stwierdziła, to „nieetyczne, że bogate kraje priorytetowo traktują swoich obywateli ws. szczepień”. - Podczas gdy co czwarta osoba w krajach o wysokich dochodach została zaszczepiona przeciwko COVID-19, tylko jedna na ponad 500 osób w biedniejszych krajach otrzymała zastrzyk - stwierdziła. - To nacjonalizm szczepionkowy kieruje dystrybucją szczepionek - oceniła Thunberg.

Młoda aktywistka opublikowała także na Twitterze wpis, w którym poinformowała, że wesprze COVAX, globalną inicjatywę, zrzeszającą rządy i wytwórców farmaceutycznych, działającą w celu zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 dla najbardziej potrzebujących. „Moja fundacja przekaże 100 tys. euro na wsparcie COVAX w celu zapewnienia bardziej sprawiedliwej globalnej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19” - zaznaczyła.

Thunberg, która latem 2018 roku rozpoczęła jednoosobowy strajk klimatyczny przed parlamentem Szwecji, zainspirowała miliony młodych osób na całym świecie do tzw. strajków klimatycznych - czyli protestów organizowanych w czasie zajęć szkolnych, których uczestnicy domagają się od polityków zdecydowanych działań na rzecz walki z klimatem.

Za swoją działalność Thunberg była w 2019 roku nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. "Time" uznał ją za Człowieka Roku 2019.