Netanjahu poinformował, że rząd porozumiał się z koncernami Pfizer i Moderna ws. dostawy 16 mln dodatkowych szczepionek na COVID-19 dla Izraela (pozwolą na zaszczepienie 8 mln z ok. 9,3 mln mieszkańców kraju).

- Więc niech przygotują ramiona, mięśnie, ci którzy chcą być zaszczepieni, dotyczy to również dzieci. Według naszych szacunków do tego czasu szczepionki (na COVID-19) zostaną dopuszczone do użycia przez dzieci - podkreślił.

W Izraelu dwie dawki szczepionki na COVID-19 otrzymało ponad 80 proc. mieszkańców w wieku powyżej 16 lat.

Jednak, zdaniem wielu ekspertów, aby przedłużyć okres ochrony przed zakażeniem koronawirusem, w tym przed jego nowymi wariantami, konieczne może być przyjęcie trzeciej dawki szczepionki ok. pół roku po otrzymaniu drugiej dawki.

Sukces programu szczepień w Izraelu sprawił, że rząd wycofał się z większości obostrzeń - w Izraelu otwarto szkoły, sklepy, restauracje oraz zniesiono nakaz noszenia masek pod gołym niebem.

Obecnie zarówno Pfizer, jak i Moderna prowadzą testy kliniczne swoich szczepionek z udziałem dzieci - wstępne wyniki testów szczepionki Pfizer/BioNTech wśród dzieci w wieku 12-17 lat wykazało, że jest ona skuteczna i bezpieczna dla osób w tym wieku.