Na początku kwietnia w Bukareszcie odbędzie się szczyt sojuszu północnoatlantyckiego. Dzisiaj w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych 26 państw NATO zgodzili się, że trzy kraje bałkańskie: Chorwacja, Albania i Macedonia, spełniają kryteria przystąpienia do tej organizacji. Jeśli chodzi o kolejnych dwóch kandydatów: Ukrainę i Gruzję, nadal są różnice zdań.
– Nie ma zgody na temat zaoferowania tym państwom planu działań na rzecz członkostwa – oświadczył Jaap de Hoop Scheffer, sekretarz generalny NATO. Tzw. MAP (Membership Action Plan) jest fazą przygotowawczą, trzy państwa bałkańskie realizują go już od lat. Jeśli otrzymają zaproszenie na szczycie w Bukareszcie, za rok zostaną pełnoprawnymi członkami sojuszu.
MAP dla dwóch postsowieckich państw popiera Polska i większość krajów naszego regionu. Ale od dawna sprzeciwia mu się większość Europy Zachodniej. Kraje takie jak Niemcy czy Francja obawiają się dalszego zwiększania napięcia w stosunkach z Moskwą, która i tak jest już poirytowana uznaniem niepodległości Kosowa i planami budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner powiedział wprost, że NATO musi brać pod uwagę obiekcje Rosji.
Jednak po dzisiejszym spotkaniu polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski był zadowolony. – Nie ma decyzji, ale jest postęp – przekonywał dziennikarzy. Na czym miałby on polegać?
– Nikt już nie kwestionuje perspektywy atlantyckiej tych dwóch krajów. Różnice zdań utrzymują się tylko w kwestiach stopnia wypełnienia kryteriów i tempa prowadzenia rozmów – powiedział Sikorski. Wystąpił dzisiaj z poparciem dla Ukrainy i Gruzji w imieniu grupy państw podzielających nasze stanowisko, czyli Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Rumunii i Bułgarii.Polska, tak jak większość państw NATO, uważa, że Ukraina i Gruzja powinny razem otrzymać zaproszenie do sojuszu. Gruzja prowadzi bardziej intensywną ofensywę dyplomatyczną i może się pochwalić większym poparciem społecznym dla członkostwa w NATO, ale zdaniem polityków nie zwiększa to jej szans w porównaniu z Ukrainą. W NATO panuje natomiast zgoda co do tego, że kryteria członkostwa wypełniają Chorwacja, Albania i Macedonia. Mimo to nie ma 100-procentowej pewności, że wszystkie trzy dostaną zaproszenie na szczycie w Bukareszcie.