We Francji Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w siedmiu departamentach Alzacji, która między 1871 a 1919 rokiem należała do Niemiec i w której wciąż obowiązują niemieckie przepisy dotyczące państwowych świąt. Wielki piątek jest także państwowym świętem i dniem wolnym od pracy w terytoriach pozamorskich czyli na Gwadelupie, Martynice, Gujanie oraz wyspie Reunion. Na wyspie Reunion nie tylko nie pracuje się w Wielki Piątek, ale wszystkie szkoły i sklepy są zamknięte.
W Alzacji Wieli Piątek jest najważniejszym dniem świąt dla lokalnych protestantów. Wszyscy ci, którzy przez okrągły rok nie chodzą do kościoła, w Wielki Piątek pojawiają się na uroczystościach. Miejscowi katolicy mówią na tych protestantów "Wielkopiątkowi Chrześcijanie". Dla katolików w Alzacji to poniedziałek świąteczny, czyli drugi dzień święta zmartwychwstania Chrystusa, jest prawdziwym świętem, a nie Wielki Piątek.
W przeszłości katoliccy chłopi w Alzacji celowo pracowali na polach w Wielki piątek, by zepsuć protestantom wolny dzień. Ci się mścili, pracując w święto 15 sierpnia. We wszystkich krajach protestanckich w Wielki Piątek odbywają się uroczyste nabożeństwa, podczas których śpiewane są pieśni, czytane są fragmenty z Pisma Świętego i wspominana jest męczeńska śmierć Chrystusa na krzyżu.
Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy w 116 krajach świata, w tym we wszystkich krajach Europy, z wyjątkiem Rosji. Tylko w nielicznych święta Wielkanocy trwają cały tydzień. Jednym z tych krajów jest Hiszpania.
Wielkanoc to najważniejsze święto dla Hiszpanów i obchodzone jest bardzo uroczyście z wielkim przepychem. Ludzie świętują tu w kościołach oraz na ulicach miast i wiosek, biorąc udział w licznych procesjach. Procesje organizują bractwa, z których każde ma swojego patrona. Najbardziej spektakularne procesje Wielkiego Tygodnia odbywają się na południu kraju - w Sewilli, Maladze, Murcji, oraz w Valladolid. Ubrani w historyczne stroje członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami przedstawiającymi Matkę Boską, Chrystusa lub sceny pasyjne. Na północy Hiszpanii już w piątek poprzedzający Wielki Tydzień dźwięki bębnów ogłaszają zbliżające się święta.