Michaił Kałasznikow, twórca słynnego automatu AK-47, jest w oficjalnych życzeniach urodzinowych nazywany „przykładem patriotyzmu i służby ojczyźnie oraz wzorem dla młodych pokoleń”. W Iżewsku, gdzie mieszka od lat i gdzie 60 lat temu wypuszczono pierwszą serię AK-47, przez cały tydzień trwają jubileuszowe uroczystości. Sam jubilat urodziny spędzi jednak w Moskwie, gdzie na Kremlu ma go dzisiaj przyjąć Dmitrij Miedwiediew.
Kałasznikow urodził się w Kraju Ałtajskim w bogatej rodzinie chłopskiej, która niedługo potem w ramach kolektywizacji została przesiedlona na głęboką Syberię. Jako potomek kułaka Kałasznikow musiał uciec się do podstępu i sfałszować swoje dokumenty, by móc prowadzić w ZSRR normalne życie. Jeszcze przed wojną, podczas służby w wojsku zasłużył się jako konstruktor licznika do silnika czołgowego, za co otrzymał wyróżnienie i zegarek z wygrawerowanym własnym nazwiskiem.
Gdy zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, został dowódcą czołgu. Raniony odłamkiem, trafił do szpitala, gdzie, jak twierdzi, ubolewał nad brakiem broni automatycznej w radzieckiej armii. Tam narysował pierwszy projekt pistoletu maszynowego. Potem stworzył jeszcze kilka prototypów, ale przełomowym i najważniejszym w jego karierze był słynny AK-47, zatwierdzony w 1947 roku i przyjęty do masowej produkcji dwa lata później.
Ze względu na zimnowojenną rywalizację z USA nową broń długo trzymano w tajemnicy. Żołnierze nosili nawet karabiny w specjalnych pokrowcach. AK-47 „zadebiutował” publicznie w 1955 roku w komedii wojennej „Maksim Pierepielica”.
Konstruktor weteran do dzisiaj współpracuje z „Iżmaszem”, który wypuścił pierwszą serię kałasznikowów i gdzie w drugiej połowie XX wieku powstawały kolejne modele. Zebrał całą kolekcję nagród i orderów, zarówno w ZSRR, jak i w nowej Rosji. W tym najwyższe odznaczenie Federacji Rosyjskiej – order św. Andrzeja Powołańca.