Będzie łatwiej o organy do przeszczepu

Za dwa lata Unia Europejska powinna mieć wspólne normy i struktury ułatwiające transplantację organów

Publikacja: 19.05.2010 19:08

Będzie łatwiej o organy do przeszczepu

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Parlament Europejski poparł niemal jednogłośnie nową dyrektywę dotyczącą transplantacji, wzorowaną na modelu hiszpańskim. Państwa członkowskie mają dwa lata na wprowadzenie jej do prawa krajowego.

W Hiszpanii dokonywanych jest 34,6 przeszczepów na milion mieszkańców, w Polsce 14,7, w Grecji 6, w Rumunii 0,5. Średnia unijna wynosi 18. Na organ czeka 56 tys. Europejczyków. 12 umiera codziennie nie doczekawszy operacji. Powielenie sukcesu hiszpańskiego w skali europejskiej oznaczałoby możliwość przeprowadzenia co roku 20 tysięcy operacji więcej.

Przyjęta dyrektywa ma zapewnić jednakowe standardy jakości i bezpieczeństwa przeszczepów. To znaczy, że Polak oczekujący na przeszczep wątroby mógłby otrzymać ją np. z Bułgarii, mając pewność, że dostaje organ spełniający podstawowe kryteria UE. Nad szybkim i sprawnym kierowaniem organów do chorych czuwałaby w każdym kraju specjalnie powołana w tym celu centralna instytucja.

Parlament Europejski proponuje, by obywatele Unii wpisywali się do rejestru potencjalnych dawców przy okazji wymiany dowodu tożsamości, prawa jazdy itp.

Osiągnięcia Hiszpanii w dziedzinie transplantologii wcale nie wynikają z tego, że jej obywatele są wyjątkowymi altruistami. Pod względem gotowości do oddania organów zajmują 14. miejsce wśród 27 państw UE. Rekordowa w Europie liczba przeszczepów to zasługa skuteczności systemu. W Hiszpanii na oddziałach intensywnej terapii zatrudniani są koordynatorzy specjalnie wyszkoleni do typowania potencjalnych dawców, rozmów z ich bliskimi i wyszukiwania biorców organów. Nowa dyrektywa nakazuje stworzenie takich stanowisk we wszystkich szpitalach, w których dotąd ich nie było. – Jeśli tak się stanie, skoordynowanie współpracy europejskiej tak, by nie zmarnował się żaden pełnowartościowy organ, będzie rzeczą prostą – przekonywał Andres Perello, przedstawiciel Hiszpanii w komisji, która przygotowała dyrektywę.

– W innych krajach Europy organy są marnowane, bo lekarze nie mają czasu, by się nimi zająć – mówił podczas debaty niemiecki europoseł Peter Liese (CDU). – Czasem organ nie zostaje wykorzystany w jakimś kraju, bo nie znajduje się właściwego biorcy. Gdybyśmy mieli wspólne normy, moglibyśmy usprawnić transgraniczną wymianę organów – podkreślał.

Słowak Miroslav Mikolasik, poseł sprawozdawca (też chadek), podkreślał, że „dary muszą pozostać dobrowolne i bezpłatne, by uniknąć handlu organami i komercjalizacji przeszczepów”.

Tworząc europejską sieć dawców, Unia może się wzorować na istniejących już organizacjach w rodzaju Eurotransplantu (Austria, Beneluks, Chorwacja, Holandia, Niemcy, Słowenia) czy Scandiatransplantu (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja).

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1059
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1058
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego