Tłum zaczął się zbierać około godziny 16. Jednym z głównych mówców – jedynym z zagranicy – miał być redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik.

– Jest piękna wiosna. 20 stopni. W dodatku święto narodowe Węgrów. Nikt nie siedzi w domu. Przyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi – mówił „Rz" wicenaczelny największej węgierskiej gazety „Nepszabadsag" Gabor Horvath, który sam poszedł dziś pod parlament. – W ludziach narasta frustracja. Nie jest łatwo żyć, gdy rząd chce kontrolować wszystkich i wszystko. Również media – przekrzykiwał tłum. W lutym jego dziennik złożył skargę przeciwko ustawie w Sądzie Konstytucyjnym. W ramach protestu zamieścił białą pierwszą stronę.

Wczorajsza demonstracja została zorganizowana na Face-booku. Podobnie jak dwie poprzednie, które odbyły się w styczniu. W pierwszej uczestniczyło 10 tysięcy Węgrów, w drugiej – 6 tysięcy.

– Unia Europejska pokazała, że nie jest w stanie zająć się sprawą łamania wolności słowa na Węgrzech. Dlatego będziemy protestować dalej – zapowiadał w rozmowie z „Rz" główny organizator demonstracji Robert Folkelt.

Po miesiącach krytyki ze strony zachodnich mediów, a także nacisków Komisji Europejskiej rząd Viktora Orbana zgodził się zmienić cztery zapisy w ustawie medialnej. Ale zdaniem przeciwników nie były to najważniejsze zapisy. Żaden nie dotyczył wolności słowa.

W ostatnich dniach sprzeciw wyraziły OBWE i Parlament Europejski, który przyjął rezolucję w tej sprawie zgłoszoną przez lewicę i zielonych.

– Jeśli Komisja Europejska nie potrafi bronić podstawowych praw, my przejmiemy walkę – zapowiadał austriacki europoseł Hannes Swoboda.

Rzecznik węgierskiego rządu powiedział, że jest to polowanie na czarownice.

Węgierska ustawa powołała do życia Radę ds. Mediów, której członków mianuje parlament w dwóch trzecich złożony z przedstawicieli rządzącego Fideszu. Rada może kontrolować treści przekazywane przez media i nakładać na redakcje kary grzywny. Zdaniem Fideszu ustawa ma przede wszystkim chronić węgierskie dzieci przed brutalnymi treściami.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły