Skóra wrażliwa – co to oznacza?
Każdy rodzaj skóry może stać się skórą wrażliwą, czyli taką, która łatwo ulega podrażnieniom, bywa swędząca i nadreaktywna. Częściej problem dotyczy skóry suchej i skłonnej do alergii, jednak nawet osoby z przetłuszczającą się cerą mogą doświadczyć stałej lub okresowej nadwrażliwości na drażniące czynniki. Skóra wrażliwa może reagować na zmiany temperatury, stres czy zanieczyszczenie. Może być stale zaczerwieniona i podrażniać się pod wpływem potencjalnie nieszkodliwych substancji (skóra alergiczna). O skórze wrażliwej mówi się również w przypadku osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry czy różnego rodzaju wysypki kontaktowe.
Do czynników pogarszających stan skóry należą przede wszystkim czynniki środowiskowe. Zmiana temperatury i wilgotności powietrza może znacząco zwiększać dyskomfort, tak samo jak i ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia czy alergeny. Skóra wrażliwa negatywnie reaguje również na produkty pielęgnacyjne zawierające agresywnie działające konserwanty, barwniki i wypełniacze. Naskórek staje się wrażliwszy również pod wpływem czynników wewnętrznych, takich jak stres, dieta, czy przyjmowane leki.
Skóra sucha i skłonna do alergii – dlaczego tak się dzieje?
Skóra należy do naszych największych organów, a jej rola polega głównie na ochronie organizmu przed szkodliwym wpływem środowiska (niebezpieczne substancje, kosmetyki, zanieczyszczenie, promieniowanie UV). Normalnie funkcjonująca skóra jest dobrze nawilżona, gładka i pozbawiona zaczerwienień oraz zmian skórnych. Zdarza się jednak, że naturalna ochronna bariera naskórka traci swoje właściwości. Warstwa hydrolipidowa, która działa jak tarcza powstrzymująca agresywne substancje przed wnikaniem do głębszych warstw skóry i utrzymująca odpowiednie nawilżenie i elastyczność, przy skórze suchej i wrażliwej jest mocno osłabiona.