Tokio omówi szczegóły dotyczące przedłużenia obostrzeń z sąsiednimi prefekturami i rządem centralnym - powiedziała Koike po spotkaniu z ekspertami ds. ochrony zdrowia.

- W oparciu o analizy sytuacji z różnych perspektyw, sądzę, że potrzebujemy przedłużenia stanu wyjątkowego - oświadczyła gubernator Tokio.

Koike mówiła, że w prefekturze Tokio dominujące stają się bardziej zakaźne warianty koronawirusa, rośnie też liczba zakażeń wśród młodych ludzi. Pojawiają się obawy, że obecna fala epidemii może osiągnąć wyższy poziom niż trzecia fala, której prefektura Tokio doświadczała w styczniu.

Gubernator Tokio wezwała mieszkańców do ograniczenia mobilności, by zmniejszyć transmisję wirusa.

25 kwietnia w prefekturach Tokio, Osaka, Kyoto i Hyogo władze Japonii wprowadziły stan wyjątkowy, który miał obowiązywać do 11 maja. Jednak - w związku z tym, że liczba zakażeń nie spada - stan wyjątkowy ma być przedłużony o 3-4 tygodnie - twierdzą źródła, na które powołuje się Reuters.

Gubernator Osaki, Hirofumi Yoshimura, zapowiedział już, że zwróci się z prośbą o przedłużenie stanu wyjątkowego do rządu centralnego.

23 lipca w kwietniu mają rozpocząć się w Tokio - przełożone o rok w związku z pandemią - igrzyska olimpijskie.