Kolejnym po Janie Pawle II błogosławionym Kościoła katolickiego został Niemiec, ksiądz Georg Haefner, którego w 1942 roku zadręczono w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Georg Haefner, syn robotnika, wstąpił do trzeciego zakonu karmelitów w 1920 r. pod wpływem szoku, jaki wywołały w nim okropności I wojny. W 1934 roku objął parafię w miasteczku Oberschwarzach. Jego kłopoty z nazistami zaczęły się, gdy odmówił podnoszenia na ulicy ręki w nazistowskim pozdrowieniu. W 1938 roku otrzymał od hitlerowskich władz zakaz nauczania w szkole. W tej sytuacji zajęcia z religii i przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej prowadził po kryjomu w domu.

Ale pętla powoli się zaciskała. Do gestapo napływały kolejne donosy o jego krytycznych wypowiedziach na temat rządów NSDAP. W sierpniu 1941 r. jeden z funkcjonariuszy NSDAP, który wcześniej odszedł od Kościoła katolickiego, poprosił go na łożu śmierci o ostatnie namaszczenie. Haefner spełnił to życzenie, przez co umierający został ponownie przyjęty do Kościoła.

W następną niedzielę ks. Haefner ogłosił to na mszy. Naziści uznali to za niebywałe upokorzenie. Kapłan został aresztowany pod zarzutem podburzania ludu.

Początkowo trzymany był w wiezieniu w Wuerzburgu. Starania wikariusza diecezji wuerzburskiej Franza Miltenbergera o jego uwolnienie nie przyniosły efektu, co pozwala wnioskować, że ks. Haefnera nie złamano na przesłuchaniach. 12 grudnia 1941 roku bez żadnego orzeczenia sądowego kapłan został przeniesiony do tzw. Priester Block – bloku księży w obozie koncentracyjnym w Dachau. To był faktyczny wyrok śmierci.

Przez kolejne dziewięć miesięcy ksiądz był maltretowany i morzony głodem. Zmarł 20 sierpnia 1942 r. z wycieńczenia. Na ołtarze został wyniesiony wczoraj.

To kolejny beatyfikowany w ostatnim czasie niemiecki kapłan – ofiara hitleryzmu. W grudniu zeszłego roku w Dreźnie beatyfikowano ks. Aloisa Andritzkiego, pierwszego łużyckiego Serba, który został zakatowany w tym samym obozie w 1943 roku.

Według szacunków kościelnych w obozie w Dachau zgładzono 2794 duchownych katolickich. 1773 z nich było Polakami, a 42 z nich zostało beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 roku.

 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej