Atak milicji na polską pikietę

W Grodnie brutalnie rozpędzono pikietę Związku Polaków w obronie polskiej szkoły

Publikacja: 01.06.2012 20:03

Budynek Szkoły Polskiej w Grodnie

Budynek Szkoły Polskiej w Grodnie

Foto: rp.pl, Andrzej Pisalnik a.pis. Andrzej Pisalnik

Korespondencja z Grod­na

Dzia­ła­cze nie­uzna­wa­ne­go przez Mińsk i wspie­ra­ne­go przez War­sza­wę Związ­ku Po­la­ków sta­ra­li się o zgo­dę władz Grod­na na or­ga­ni­zac­ję pi­kie­ty w obro­nie pol­skiej szko­ły już dwa ty­go­dnie te­mu. Otrzy­ma­li od­mo­wę. Po­sta­no­wi­li wyjść bez po­zwo­le­nia, z trans­pa­ren­tem „Zo­staw­cie pol­ską szko­łę!", przed gmach władz ob­wo­du gro­dzień­skie­go w pierw­szym dniu roz­po­czę­te­go w piątek w Grod­nie IX Re­pu­bli­kań­skie­go Fe­sti­wa­lu Kul­tur Na­ro­do­wych. Im­pre­za ma po­twier­dzać gło­szo­ną przez wła­dzę te­zę o harmonijnym współ­ist­nie­niu na Bia­ło­ru­si róż­nych na­ro­do­wo­ści.

Chę­cią przy­kład­ne­go uka­ra­nia za­kłó­ca­ją­cych tę wi­zję Po­la­ków na­le­ży tłu­ma­czyć bru­tal­ność dzia­łań mi­li­cji wo­bec pro­te­stu­ją­cych. Roz­pę­dza­jąc kil­ku­dzie­się­cio­oso­bo­wą gru­pę pro­te­stu­ją­cych, mi­li­cjan­ci moc­no po­tur­bo­wa­li i aresz­to­wa­li mę­ża sze­fo­wej opo­zy­cyj­ne­go ZPB An­że­li­ki Ore­chwo i dzia­ła­cza or­ga­ni­za­cji Igo­ra Ban­ce­ra. Aresz­to­wa­nych zo­sta­ło też dwo­je wi­ce­pre­ze­sów, Re­na­ta Dzie­miań­czuk i Mie­czy­sław Jaś­kie­wicz.

An­że­li­ka Ore­chwo sza­cu­je, iż w wy­ni­ku mi­li­cyj­nej ope­ra­cji na po­ste­run­ki tra­fi­ło oko­ło 20 osób. Kil­ka z nich, głów­nie dzien­ni­ka­rzy, w tym ko­re­spon­den­ta „Ga­ze­ty Wy­bor­czej", a za­ra­zem sze­fa Ra­dy Na­czel­nej opo­zy­cyj­ne­go ZPB An­drze­ja Po­czo­bu­ta za­trzy­ma­no jesz­cze przed roz­po­czę­ciem akcji. We­zwa­no go ra­no na mi­li­cję w związ­ku z ciążącym na nim od ro­ku wy­ro­kiem trzech lat wię­zie­nia w za­wie­sze­niu na dwa la­ta za rze­ko­mą ob­ra­zę pre­zy­den­ta Alek­san­dra Łu­ka­szen­ki. Jak sza­cu­je Bia­ło­ru­skie Zrze­sze­nie Dzien­ni­ka­rzy, w piątek w Grod­nie za­trzy­ma­no  pię­ciu dzien­ni­ka­rzy, chcą­cych re­la­cjo­no­wać prze­bieg pro­te­stu.

Akcja opo­zy­cyj­ne­go ZPB bu­dzi mie­sza­ne od­czu­cia u ro­dzi­ców dzie­ci uczą­cych się w Pol­skiej Szko­le w Grod­nie. Też po­strze­ga­ją ja­ko za­gro­że­nie dla je­dy­nej w Grod­nie szko­ły z pol­skim ję­zy­kiem wy­kła­do­wym pla­no­wa­ne przez wła­dze wpro­wa­dze­nie od no­we­go ro­ku szkol­ne­go do szko­ły kil­ku klas ro­syj­sko­ję­zycz­nych. – Za­le­ży nam jed­nak na po­ko­jo­wym roz­wią­za­niu pro­ble­mu i sta­ra­my się w dro­dze ne­go­cja­cji prze­ko­nać wła­dze do cof­nię­cia de­cy­zji – mó­wi „Rz" czło­nek ko­mi­te­tu ro­dzi­ciel­skie­go szko­ły Wie­sław Kiew­lak. – Do­pó­ki nie zo­sta­ły wy­ko­rzy­sta­ne wszyst­kie moż­li­wo­ści praw­ne, nie na­le­ży się z­ni­żać do po­zio­mu po­spo­li­tych za­dy­mia­rzy – uwa­ża. Oce­nia­jąc ak­cję pro­te­sta­cyj­ną opo­zy­cyj­ne­go ZPB, ro­dzic pod­kre­śla, że na pew­no nie po­mo­że ona w roz­wią­za­niu pro­ble­mu. Py­ta­ny przez nas, czy o pla­no­wa­nej pi­kie­cie dzia­ła­cze związ­ko­wi in­for­mo­wa­li ko­mi­tet ro­dzi­ciel­ski, Kiew­lak za­pew­nia, że o ni­czym ta­kim nie sły­szał. – Pró­bo­wa­łam prze­ko­nać or­ga­ni­za­to­rów pi­kie­ty, by zre­zy­gno­wa­li z niej, gdyż nie­do­zwo­lo­ny pro­test mo­że tyl­ko roz­zło­ścić wła­dze i za­szko­dzić spra­wie, o któ­rą wal­czy­my – przyznaje w roz­mo­wie z „Rz" mat­ka jed­nej z uczen­nic Pol­skiej Szko­ły w Grod­nie.

Za­miar wpro­wa­dze­nia ję­zy­ka ro­syj­skie­go do jed­nej z dwóch (dru­ga jest w Woł­ko­wy­sku) wy­bu­do­wa­nych dla ro­da­ków na Bia­ło­ru­si przez Pol­skę szkół śred­nich z pol­skim ję­zy­kiem wy­kła­do­wym zro­dził się u władz gro­dzień­skich na po­cząt­ku te­go ro­ku. Kil­ku­set obu­rzo­nych tym ro­dzi­ców pod­pi­sa­ło się pod ape­lem o cof­nię­cie de­cy­zji. Wła­dze oświa­to­we Grod­na od­po­wie­dzia­ły, iż cof­ną de­cy­zję, je­śli nie zo­sta­nie po­par­ta przez for­mal­ne­go wła­ści­cie­la szko­ły, czy­li przez Zwią­zek Po­la­ków na Bia­ło­ru­si, ale ten, któ­ry współ­pra­cu­je z rzą­dem w Miń­sku i nie jest uzna­wa­ny przez War­sza­wę. W roz­mo­wie z „Rz" szef re­żi­mo­we­go związ­ku Mie­czy­sław Ły­sy za­pew­nia, że proś­ba władz o wpro­wa­dze­niu klas ro­syj­sko­ję­zycz­nych do pol­skiej szko­ły w Grod­nie nie by­ła jesz­cze roz­pa­try­wa­na przez kie­row­nic­two or­ga­ni­za­cji.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176