Korespondencja z Brukseli
- Liczba ludzi wierzących wzrosła w Europie w ostatnich latach, zwiększyła się też grupa tych, którzy co tydzień biorą udział w praktykach religijnych. A większość z nich to chrześcijanie. Ale tego nie dowiemy się z mediów – uważa Rocco Buttiglione, profesor, polityk włoskiej chadecji. Wziął udział w konferencji o dyskryminacji chrześcijan, organizowanej wczoraj w Parlamencie Europejskim w Brukseli przez polskich eurodeputowanych oraz komisję europejskich biskupów COMECE. Jej uczestnicy dowodzili, że chrześcijanie w Europie coraz częściej spotykają się z przejawami nietolerancji.
Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji wobec Chrześcijan w Europie w swojej analizie w ciągu ostatnich kilku lat doliczyło się około 700 konkretnych przypadków dyskryminacji chrześcijan. Obejmują one akty różnego rodzaju.
Dla przykładu w Polsce zanotowano od 2009 roku sześć takich przypadków: odmowę licencji ogólnopolskiej dla Telewizji Trwam, pobicie 73-letniego księdza Stanisława Wysockiego przez nieznanych sprawców w Suwałkach, depeszę agencji Associated Press zarzucającą polskiemu Kościołowi homofobię, zakaz zorganizowania konferencji na poznańskim Uniwersytecie Medycznym dotyczącej terapii konwersyjnej dla homoseksualistów (nawracania ich na heteroseksualizm), karę dla redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego" za porównanie aborcji do medycznych eksperymentów w Auschwitz, wreszcie koncert Madonny 15 sierpnia w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zdaniem Obserwatorium koncert zawierał słowa i treści obraźliwe dla chrześcijan, dyskryminująca była także reklama koncertu „W tym kraju nie ma miejsca na dwie królowe".
To, co martwi ich obrońców, to nawet nie tyle akty nienawiści czy wandalizmu wobec symboli religijnych, ile brak reakcji opinii publicznej. – W Rzymie grupka lewackich działaczy wyciągnęła z kościoła krzyż i roztrzaskała go na kawałki. Nie było publicznego oburzenia. Wyobraźmy sobie, jaka byłaby reakcja, gdyby taki akt dotknął synagogi czy meczetu – powiedział Florian Kolfhaus z Sekretariatu Watykańskiego.