Odnosząc się do Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk powiedział, że dziś przekroczona została liczba 16 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19. - W ostatnim tygodniu przekroczyliśmy dwa miliony wykonanych szczepień w ciągu 7 dni. To dobre informacje - stwierdził.

Szef KPRM dodał, że od północy na szczepienie mogą rejestrować się osoby, które ukończyły 16 lat. - Od dzisiaj zaczyna działać skrócony termin rejestracji dla ozdrowieńców. Do tej pory trzeba było czekać 90 dni, teraz po 30 dniach ozdrowieńcy mogą się rejestrować. To daje grupę blisko 1,5 mln nowych osób w systemie - mówił.

Michał Dworczyk przekazał, że do tej pory do rejestracji zgłosiło się ponad 40 tys. 16- i 17-latków.

- Chcieliśmy przeprosić tych, którzy mieli przewidziane szczepienie szczepionką firmy Janssen za trudności, ponieważ w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tys. sztuk szczepionek do Polski, w konsekwencji część osób będzie miała przesunięte szczepienie bądź zaproponowaną inną szczepionkę - poinformował.

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. wyraził ubolewanie, że producenci szczepionek "cały czas mają problem z dotrzymaniem terminów i wielkości dostaw".

- W tym tygodniu - mówię z pamięci - dostawa AstraZeneki nie jest przewidziana, AstraZeneca jest rzeczywiście takim partnerem, z którym trudno jest umawiać się na konkretne terminy - mówił Dworczyk.