Rz: Szkoci we wrześniu zagłosują ?w referendum, w którym odpowiedzą na pytanie, czy chcą, by ich kraj był niepodległy. Jaka jest historia szkockiej państwowości?
Prof. Tomasz Kapitaniak:
Rzeczywiste problemy związane z walką o tron szkocki zaczęły się w 1286 r. po śmierci króla Aleksandra III. Następczynią tronu była wtedy dziewczynka, zwana Panną z Norwegii, która zmarła w drodze do Szkocji. Po niej pretendentów do tronu było dwóch: Jan Balliol i Robert de Bruce. Balliol z pomocą króla Anglii Edwarda I przejął tron. Później się zbuntował, a Edward pozbawił go tronu i sam próbował rządzić Szkocją. Po kilku latach wybuchło powstanie Williama Wallace'a, rozsławione w filmie „Braveheart" Mela Gibsona. Wallace został złapany ?i w okrutny sposób zabity w Londynie. Tron przejął de Bruce.
Co się stało później?
Robert de Bruce był na tyle silny, że pobił króla Anglii Edwarda II w słynnej bitwie pod Bannockburn w 1314 r. Po tym zwycięstwie niepodzielnie rządził Szkocją. Szkotom pomagał ciągły sojusz z Francją. Podczas wojny stuletniej Szkoci stali u boku Francji, atakując wojska angielskie od północy.