Wielka Brytania: Jeremy Corbyn zapowiada kampanię na rzecz pozostania w UE

Jeremy Corbyn w liście do członków Partii pracy napisał, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii powinien poddać ostateczną formę umowy z UE ws. brexitu, lub propozycję twardego brexitu pod drugie referendum - informuje Sky News.

Aktualizacja: 09.07.2019 12:41 Publikacja: 09.07.2019 12:32

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn zapowiada kampanię na rzecz pozostania w UE

Foto: stock.adobe.com

Corbyn poinformował, że "w takim wypadku (gdyby doszło do drugiego referendum) Partia Pracy będzie opowiadać się za pozostaniem (ang. Remain) w UE zamiast brexitu bez umowy lub umowy wynegocjowanej przez torysów, która nie chroni gospodarki ani miejsc pracy".

Lider Partii Pracy był wcześniej krytykowany za to, że nie zajmował jasnego stanowiska ws. drugiego referendum.

Corbyn w liście pisze też, że kraj potrzebuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych, ponieważ "po dziewięciu latach polityki oszczędnościowej zbyt wiele osób w tym kraju nie może znaleźć uczciwej, dobrze płatnej pracy i musi polegać na usługach publicznych, które podlegają cięciom budżetowym".

"Nasz kraj jest pustoszony przez nierówności (społeczne) i rosnące ubóstwo, ogromne regionalne dysproporcje w inwestycjach, a rząd nie radzi sobie z sytuacją kryzysową, przed którą stoimy wszyscy" - pisze Corbyn.

"Dlatego potrzebujemy labourzystowskiego rządu, który skończy z polityką oszczędności i odbuduje nasz kraj dla wielu, nie dla nielicznych" - dodał lider Partii Pracy.

Corbyn w swoim liście nie odniósł się do tego co stanie się z Brexitem jeśli Partia Pracy wygra kolejne wybory, pozostawiając sobie furtkę do tego, by partia zobowiązała się do wynegocjowania nowych warunków z Brukselą i wyjścia z UE na tych warunkach.

W swoim liście Corbyn kreśli alternatywny plan na wyjście Wielkiej Brytanii z UE "skupiony wokół unii celnej i silnego wspólnego rynku, a także utrzymania regulacji dotyczących ochrony środowiska i praw pracowniczych", który - jak pisze - "pozostaje rozsądnym, alternatywnym planem, który może utrzymać jedność kraju".

Tom Brake, rzecznik ds. brexitu Liberalnych Demokratów oceniając list Corbyna stwierdził, że - mimo deklaracji głosowania w referendum za pozostaniem w UE - Partia Pracy "jest nadal partią brexitu".

- Corbyn może udawać ile chce, że Partia Pracy ostatecznie przesuwa się w stronę poparcia polityki Liberalnych Demokratów oddającej głos ludziom (ang. People's Vote - tak na Wyspach określa się drugie referendum ws. brexitu), ale jest jasne, że jego intencją jest negocjowanie szkodliwej umowy ws. brexitu, gdyby uzyskał klucze do (Downing Street) 10 (siedziba premiera Wielkiej Brytanii) - podkreślił.

Partia Konserwatywna zapowiedziała, że 23 lipca poznamy nazwisko nowego lidera torysów a zarazem nowego premiera Wielkiej Brytanii, którego 160 tys. członków partii wybierze spośród dwójki: Boris Johnson (były szef MSZ, były mer Londynu) i Jeremy Hunt (obecny szef MSZ).

Dwójkę kandydatów na stanowisko szefa partii i premiera wyłonili w serii głosowań posłowie Partii Konserwatywnej. Ostatecznego wyboru dokonują jednak wszyscy członkowie partii. Faworytem wyborów jest Johnson.

Boris Johnson zapowiedział, że jako premier Wielkiej Brytanii na pewno doprowadzi do brexitu do 31 października. Johnson jest przekonany, że uda mu się wynegocjować nową umowę ws. brexitu z UE, ponieważ umowa wynegocjowana przez Theresę May jest "martwa".

Johnson zadeklarował też, że jest gotów przeprowadzić tzw. twardy brexit - czyli brexit bez umowy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu przeciwna jest jednak część parlamentarzystów Partii Konserwatywnej. Niektórzy z nich deklarują, że gdyby rząd Johnsona zmierzał do twardego brexitu, zagłosowaliby za wotum nieufności dla własnego gabinetu, co oznaczałoby przedterminowe wybory do Izby Gmin.

Do zmiany premiera doszło po tym, jak w związku z impasem ws. brexitu, spowodowanym trzykrotnym odrzuceniem przez Izbę Gmin umowy wynegocjowanej z UE przez Theresę May, Bruksela musiała opóźnić datę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii (pierwotnie miało do tego dojść 29 marca) - najpierw na 12 kwietnia/22 maja, a potem na 31 października.

W tzw. głosowaniach orientacyjnych przeprowadzonych w Izbie Gmin żadne z rozwiązań impasu, alternatywnych wobec umowy Theresy May, nie zdobyło większości. Najbliżej większości była propozycja wejścia przez Wielką Brytanię w unię celną z UE po brexicie.

Umowa wynegocjowana przez May była za każdym razem odrzucana m.in. głosami części posłów Partii Konserwatywnej i popierającej rząd Demokratycznej Partii Unionistycznej. Powodem sprzeciwu polityków partii rządzącej wobec umowy brexitowej wynegocjowanej przez szefową rządu jest zawarty w niej mechanizm tzw. backstopu, czyli tymczasowe pozostanie przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE, aby uniknąć odtworzenia regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną, co stałoby w sprzeczności z postanowieniami tzw. porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej.

W związku z drugim przełożeniem daty brexitu na Wyspach musiały odbyć się wybory do PE, które wygrała Partia Brexitu Nigela Farage'a, a torysi ponieśli w nich największą porażkę w wyborach powszechnych w swojej historii.

May podała się do dymisji 7 czerwca. Premierem Wielkiej Brytanii była od 2016 roku, od czasu referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, po którym do dymisji podał się David Cameron.

Brytyjczycy podjęli decyzję o wyjściu z UE w referendum z 23 czerwca 2016 roku. Za wyjściem z Unii głosowało 51,89 proc. respondentów, przeciw - 48,11 proc. Zwolennicy pozostania w UE stanowili większość spośród głosujących w Szkocji (62 proc.) oraz Irlandii Północnej (56 proc.), a także na Gibraltarze (95,9 proc.).

Corbyn poinformował, że "w takim wypadku (gdyby doszło do drugiego referendum) Partia Pracy będzie opowiadać się za pozostaniem (ang. Remain) w UE zamiast brexitu bez umowy lub umowy wynegocjowanej przez torysów, która nie chroni gospodarki ani miejsc pracy".

Lider Partii Pracy był wcześniej krytykowany za to, że nie zajmował jasnego stanowiska ws. drugiego referendum.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 797
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 796
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Akcja ratunkowa na wybrzeżu Australii. 160 grindwali wyrzuconych na brzeg
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO