Zdaniem Tuska, "Europa powinna traktować wydarzenia na Ukrainie jako lekcję przed nowymi zagrożeniami w przyszłości". Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział tak w wywiadzie udzielonym przed wylotem z Brukseli do USA.

Donald Tusk przyznał także, że Unia Europejska nie jest gotowa na zaostrzenie sankcji wobec Rosji, mimo kolejnych prowokacji z jej strony. Tusk powiedział, że "niektórzy przywódcy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla". Jednak - jak dodał - "należy pozbyć się iluzji".

Bardzo trudno jest osiągnąć kompromis w gronie państw UE - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. Dodał, że to trudne tym bardziej, że Rosja stara się doprowadzić do podziałów wewnątrz Unii. Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie jedności.

Donald Tusk spotka się dziś w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą. Jednym z wiodących tematów rozmów będzie sytuacja na Ukrainie, jednak raczej nie zostaną ogłoszone decyzje związane z działaniami odwetowymi wobec Rosji.

Przewodniczący Rady Europejskiej ma spędzić w Białym Domu kilka godzin. Najpierw spotka się z wiceprezydentem Joe Bidenem, a potem - z Obamą. Przed spotkaniem Obama i Tusk wygłoszą krótkie oświadczenia. Po spotkaniu nie będzie wspólnej konferencji.