Kliknij, aby odświeżyć stronę

21.00

W katastrofie Airbusa zginął znany śpiewak operowy Oleg Bryjak. Wracał z serii koncertów w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Informację o jego śmierci potwierdził dyrektor teatru Deutsche Oper am Rhein w Duesseldorfie. Urodzony w Kazachstanie bas- baryton Bryjak miał 54 lata

20.20

Ze względu na zapadający zmrok poszukiwania na miejscu katastrofy zostały przerwane. Ratownicy wznowią je jutro o świcie.

20.05

Rozpoczęto już analizę informacji zawartych w odnalezionej czarnej skrzynce Airbusa. Są to dane dotyczące lotu. Na drugiej, jeszcze nieodnalezionej, znajdują się rozmowy prowadzone w kokpicie.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

19.50

Hiszpańskie władze ogłosiły trzydniową żałobę narodową.

19.45

Po wstępnym sprawdzeniu przez służby konsularne, MSZ nie potwierdza, by na pokładzie samolotu, który rozbił się we Francji, znajdowali się polscy obywatele. Polscy konsulowie w Barcelonie, Kolonii i Lyonie są w stałym kontakcie ze służbami kryzysowymi zarówno w Hiszpanii, jak i w Niemczech.

19.00

Rzecznik linii Germanwings, należących do Lufthansy, Thomas Winkelmann sprecyzował na konferencji prasowej w Kolonii, że samolotem podróżowało najprawdopodobniej 67 Niemców. Na pokładzie było dwoje niemowląt, a także 16 niemieckich nastolatków wracających z wymiany z jednym z hiszpańskich liceów. Wcześniej hiszpańska wicepremier Soraya Saenz de Santamaria mówiła o 45 "hiszpańskich nazwiskach" na liście pasażerów Airbusa A320, natomiast prezydent Francji Francois Hollande informował media, że poza Niemcami i Hiszpanami na pokładzie byli "bez wątpienia" Turcy.

17.55

W miejscu katastrofy Airbusa 320 odnaleziono jedną z dwóch czarnych skrzynek samolotu. Warunki, w jakich odbywają się poszukiwania - 2000 m n.p.m. - są bardzo trudne, zalega tam śnieg.

Na trudno dostępne miejsce katastrofy mają przybyć możliwie jak najszybciej ekipy ratunkowe.

 

17.08

Airbus wyśle na miejsce katastrofy swoich ekspertów, którzy mają pomóc w wyjaśnieniu jej przyczyn.

16.45

Władze Germanwings twierdzą, że stan techniczny samolotu Airbus 320, który dziś rozbił się w Alpach, wczoraj został sprawdzony przez specjalistów z Lufthansy.

16.30

Francuska policja twierdzi, że wydobywanie ciał ofiar z rozbitego Airbusa 320 może potrwać kilka dni.

15.54

Niemieckie media spekulują, że to zamrożenie czujników spowodowało pikowanie samolotu. Germanwings jednak twierdzą, że systemy komputerowe w A320 były aktualizowane i ich awaria nie była raczej przyczyną katastrofy.

15.50

Według żandarmerii wojskowej szczątki Airbusa są rozrzucone na obszarze 2 km kwadratowych. Samolot jest zupełnie rozczłonkowany, największy fragment jest wielkości samochodu - mówi Gilbert Sauvan ze sztabu kryzysowego.

15.42

Premier Francji Manuel Valls przekazał, że w pobliżu miejsca katastrofy wylądował helikopter. Jak dotąd nie znaleziono nikogo żywego.

15.40

Na pokładzie Airbusa było najprawdopodobniej  16 uczniów i dwoje nauczycieli ze szkoły z miejscowości Haltern am See w Nadrenii Północnej-Westfalii. Informację potwierdziła dyrekcja szkoły zastrzegając, że nie jest ona jeszcze w pełni potwierdzona.

15.14

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji na pokładzie Airbusa było 67 obywateli Niemiec. Jutro na miejsce katastrofy pojedzie kanclerz Angela Merkel.

15.07

Władze Germanwings poinformowały, że ich przedstawiciel jest w drodze na miejsce katastrofy, by jak najszybciej można było wyjaśnić jej przyczyny.

Przedstawiciel Germanwings przekazał rodzinom ofiar kondolencje.

Według władz linii lotniczych, samolot spadał przez 8 minut. Piloci nadali komunikat o problemach technicznych.

Kapitan rozbitego samolotu miał ponaddziesięcioletnie doświadczenie, tylko na Airbusie wylatał ok. 6 tysięcy godzin.

14.54

CNN podaje na Twitterze - cytując słowa prezesa Germanwings - że na pokładzie Airbusa było 150 osób.

14.41

Według oficjalnych informacji przedstawicieli niemieckiego lotnictwa, załoga Airbusa nie wysłała sygnału SOS.

14.40

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pojedzie na miejsce katastrofy Airbusa.

Merkel pojedzie tam w środę - podaje AFP na Twitterze.

14.39

Kondolencje rodzinom ofiar katastrofy złożyła premier Ewa Kopacz. - W imieniu polskiego rządu i całego społeczeństwa składam wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy airbusa - powiedziała.

14.32

Baza ekipy ratunkowej:

14.30

Lufthansa uruchamia kolejną infolinię dla osób, które chcą uzyskać informacje o pasażerach Airbusa:

14.28

Według stacji CNN "ciała ofiar są przewożone do gimnazjum" w miejscowości Barcelonnette.

14.27

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar katastrofy:

14.26

Zdjęcie z helikoptera znajdującego się na miejscu katastrofy:

14.25

Angela Merkel o 14.30 spotka się z dziennikarzami. Pół godziny później spotkanie z przedstawicielami Germanwings.

14.24

W akcji ratunkowej bierze udział co najmniej 400 żandarmów z jednostek działających na terenie Alp Nadmorskich oraz liczna sekcja funkcjonariuszy z miejscowości Digne.

14.21

Po spotkaniu z królem Hiszpanii Filipem VI Francois Hollande wskazał, że w katastrofie nie było ofiar francuskich, ale z zastrzeżeniem, że dane te są przytoczone "bez całkowitej pewności".

W związku z katastrofą Filip VI skrócił rozpoczętą właśnie wizytę państwową we Francji.

14.04

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że jest wstrząśnięta doniesieniami o katastrofie samolotu, którym lecieli głównie Niemcy i ogłosiła, że odwołała wtorkowe spotkania.

14.03

Na pokładzie airbusa linii Germanwings było 144 pasażerów i sześciu członków załogi - poinformował szef niemieckiego przewoźnika.

13.57

Downing Street podaje, że nie ma potwierdzonych informacji, by na pokładzie Airbusa byli obywatele Wielkiej Brytanii.

13.49

Wśród ofiar katastrofy samolotu są Hiszpanie, Niemcy i Turcy - mówi prezydent Hollande.

13.46

Sprzeczne informacje o liczbie pasażerów Airbusa.

13.45

Podajemy numer telefoniczny dla osób, które chcą uzyskać informacje nt. pasażerów, którzy mogli się znajdować na pokładzie Airbusa:

030 5000 3000

13.44

Służby ratunkowe lokalizują wrak samolotu.

 

13.42

Nikt nie przeżył katastrofy - potwierdził na antenie BFM TV Alain Vidalies, sekretarz ministerstwa transportu.

13.41

- Zrobimy wszystko, aby dowiedzieć się co doprowadziło do tej katastrofy - oświadczył premier Francji Manuel Valls.

Na miejscu katastrofy są obecni: minister Ségolene Royal, sekretarz ministerstwa transportu Alain Vidalies i szef MSW, Bernard Cazeneuve.

13.40

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Paryżu

 

13.39

Nie zdementowano informacji dotyczącej możliwej śmierci świadków katastrofy znajdujących się nieopodal miejsca katastrofy.

Na miejscu wypadku jest teraz sporo śniegu. Akcja musi być więc wspomagana przez śmigłowce.

13.36

- Zrobimy wszystko, aby pomóc rodzinom ofiar. Mogą liczyć na wszelką możliwą pomoc - zapewnił premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

13.32

Na pokładzie samolotu najpewniej było 45 obywateli Hiszpanii - poinformowała wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria.

Hiszpańska wicepremier powiedziała, że na liście pasażerów airbusa było "45 hiszpańskich nazwisk". Na lotnisku w Barcelonie działa już sztab kryzysowy dla bliskich pasażerów.

13.20

Związek zawodowy francuskich kontrolerów lotów SNCTA odwołał zapowiedziany od środy strajk.

Akcja strajkowa, która miała potrwać do piątku, została zawieszona - powiedział rzecznik SNCTA Roger Rousseau, podając jako powód "emocje, jakie katastrofa wywołała wśród kontrolerów lotów".

13.13

Na godzinę 15.00 tanie linie Germanwings zapowiedziały konferencję prasową na lotnisku Kolonia/Bonn.

13.12

Niemiecka ambasador we Francji Susanne Wasum-Rainer uda się na miejsce wypadku wraz z szefem francuskiego MSW Bernardem Cazeneuve - powiedziało źródło, na które powołuje się AFP.

Według ministerstwa transportu, na miejsce udadzą się też niemiecki minister transportu oraz niemieccy eksperci.

13.05

"Moje najszczersze kondolencje dla rodzin ofiar i przyjaciół pasażerów lotu 4U9525. Jeżeli nasze obawy się potwierdzą, będzie to ponury dzień dla Lufthansy. Mamy nadzieję, że znajdziemy ocalałych" - napisał na Twitterze prezes Lufthansy, która jest właścicielem taniego przewoźnika Germanwings.

12.53

"To tragedia na naszej ziemi" - powiedział Francois Hollande.

Prezydent Francji rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Kanclerz - jak podaje TVN24 - wyda oświadczenie w sprawie katastrofy "później w ciągu dnia".

12.46

Jak podaje TVN24, załoga Airbusa wysłała sygnał S.O.S. o godz. 10.47 na wysokości 11 kilometrów.

12.42

12.38

Katastrofa miała miejsce na szczycie Estrop znajdującym się w masywie Trzech Biskupów. To najwyższy szczyt Alp Prowansalskich. Rozbił się Airbus o numerze lotu 4U9525.

- Nie znamy na razie przyczyn katastrofy - poinformował w imieniu francuskich władz premier Manuel Valls.

12.36

Według mediów, początkowo lot przebiegał bezpiecznie, bez zakłóceń. Potwierdzają to służby kontrolujące ruch lotniczy.

 

12.35

Jak podaje francuskie MSW, ofiarami mogą też być mieszkańcy miejscowości znajdującej się nieopodal miejsca tragedii.

12.34

 - Pragnę wyrazić pełną solidarność z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej. To rozpacz, wielka tragedia - napisał na Twitterze prezydent Hollande.

 

12.29

Według niepotwierdzonych informacji, do 9.30 lot Airbusa przebiegał zgodnie z planem. O 9.31 zaczął tracić wysokość. O 9.37 wysłał mayday. O 9.41 się rozbił.

12.27

Europe1 podaje: maszyna rozbiła się w regionie Prads-Haute-Bléone, pomiędzy Digne-les-Bains i Barcelonnette.

Airbus, który uległ wypadkowi, był jednym z najstarszych we flocie linii Germanwings i został dostarczony przez producenta w 1990 roku.

12.26

Obawiamy się, że we wtorkowej katastrofie samolotu niemieckich linii Germanwings na południowym wschodzie Francji zginęło od 142 do 150 osób - powiedział francuski premier Manuel Valls. MSW informuje o 148 osobach na pokładzie.

12.23

- W takich warunkach, w jakich doszło do katastrofy, trudno by ktokolwiek przeżył - powiedział prezydent Francji Francois Hollande w oficjalnym oświadczeniu transmitowanym przez telewizję.

12.22

Rzecznik Germanwings - proszony o komentarz przez dziennikarzy "Le Figaro" - póki co odmówił zabrania głosu.

12.21

 

12.18

 

12.16

Trwa weryfikacja, czy na pokładzie samolotu byli Polacy.

 

11.44

Samolot linii Germanwings, który leciał z Barcelony do Duesseldorfu, rozbił się na południu francuskich Alp. Według mediów na pokładzie airbusa A320 było 148 pasażerów i sześciu członków załogi (w tym dwóch pilotów).

Do katastrofy doszło w okolicach miejscowości Barcelonnette - podaje agencja AFP, powołując się na źródła ratunkowe. Znaleziono już szczątki maszyny. Na razie brak informacji o ofiarach.

Jak podaje telewizja France Info, w momencie katastrofy panowały dobre warunki pogodowe.

 

Germanwings to tanie linie należące do niemieckiej Lufthansy. Eksploatowany przez nie Airbus A320 to jeden z popularniejszych modeli samolotów pasażerskich na świecie.

Ten model odbył swój pierwszy lot komercyjny w barwach Air France w marcu 1988 roku. Jego średnia prędkość przelotowa to 830 kilometrów na godzinę.