UE nakłada sankcje na Białoruś. Zamyka przestrzeń powietrzną

Podczas szczytu Rady Europejskiej przyjęto konkluzje w sprawie niedzielnego przechwycenia samolotu linii Ryanair. Przywódcy Wspólnoty potępili zatrzymanie dziennikarza Ramana Pratasewicza i jego partnerki Sofii Sapegi. Podjęto decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych na terenie UE.

Aktualizacja: 25.05.2021 06:07 Publikacja: 24.05.2021 22:10

UE nakłada sankcje na Białoruś. Zamyka przestrzeń powietrzną

Foto: AFP

Konkluzje poniedziałkowego szczytu opublikowano na stronie Rady Europejskiej. 

Przedstawiciele państw członkowskich UE żądają natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasewicza  i Sofii Sapegi oraz zagwarantowania im swobody przemieszczania się.

Czytaj także: Białoruś: Prorządowy kanał wyemitował nagranie z Ramanem Pratasiewiczem

Wezwano Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego do pilnego przeprowadzenia dochodzenia w sprawie tego "bezprecedensowego i niedopuszczalnego incydentu". Rada wezwała również do przyjęcia dalszych sankcji gospodarczych.

Do wszystkich przewoźników z państw Unii Europejskiej zaapelowano, by unikali lotów nad Białorusią. Białoruskie linie lotnicze będą miały zakaz przekraczania przestrzeni powietrznej UE, a porty lotnicze na terenie Wspólnoty nie będą ich obsługiwały.

Zadeklarowano również solidarność z Łotwą w związku z "nieuzasadnionym wydaleniem łotewskich dyplomatów".

W niedzielę władze Białorusi poderwały myśliwiec i zmusiły samolot Ryanair do zmiany kursu i lądowania w Mińsku, rzekomo w związku z doniesieniami o bombie na pokładzie. Po wylądowaniu samolotu w Mińsku okazało się, że alarm bombowy był fałszywy. Władze Białorusi zatrzymały jednak jednego z pasażerów samolotu - opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz towarzyszącą mu 23-letnią obywatelkę Rosji.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459
białoruś
Andrzej Poczobut trafi do łagru. „Do końca mieliśmy nadzieję, że kara przynajmniej zostanie złagodzona”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455