Konkluzje poniedziałkowego szczytu opublikowano na stronie Rady Europejskiej. 

Przedstawiciele państw członkowskich UE żądają natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasewicza  i Sofii Sapegi oraz zagwarantowania im swobody przemieszczania się.

Czytaj także: Białoruś: Prorządowy kanał wyemitował nagranie z Ramanem Pratasiewiczem

Wezwano Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego do pilnego przeprowadzenia dochodzenia w sprawie tego "bezprecedensowego i niedopuszczalnego incydentu". Rada wezwała również do przyjęcia dalszych sankcji gospodarczych.

Do wszystkich przewoźników z państw Unii Europejskiej zaapelowano, by unikali lotów nad Białorusią. Białoruskie linie lotnicze będą miały zakaz przekraczania przestrzeni powietrznej UE, a porty lotnicze na terenie Wspólnoty nie będą ich obsługiwały.

Zadeklarowano również solidarność z Łotwą w związku z "nieuzasadnionym wydaleniem łotewskich dyplomatów".

W niedzielę władze Białorusi poderwały myśliwiec i zmusiły samolot Ryanair do zmiany kursu i lądowania w Mińsku, rzekomo w związku z doniesieniami o bombie na pokładzie. Po wylądowaniu samolotu w Mińsku okazało się, że alarm bombowy był fałszywy. Władze Białorusi zatrzymały jednak jednego z pasażerów samolotu - opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz towarzyszącą mu 23-letnią obywatelkę Rosji.