Jedynie 18 proc. zwolenników brexitu jednoznacznie twierdzi, że gdyby ceną brexitu miało być oderwanie się Szkocji od Wielkiej Brytanii, wówczas nie należałoby wychodzić z UE - wskazują wyniki sondażu.

17 proc. ankietowanych zwolenników brexitu stwierdziło, że chcieliby, aby Szkocja przestała być częścią Wielkiej Brytanii niezależnie od tego czy kraj wyjdzie z UE, czy nie. 24 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W tym samym sondażu spytano zarówno zwolenników wyjścia z UE, jak i pozostania w niej, czy uważają, że brexit sprawi, iż niepodległość Szkocji będzie bardziej prawdopodobna - 40 proc. stwierdziło, że tak.

28 proc. ankietowanych zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE uznało, że oderwanie się Walii od Wielkiej Brytanii było ceną, jaką można zapłacić za brexit (26 proc. było przeciwnego zdania). 25 proc. zwolenników brexitu pogodziłoby się z wyjściem z Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej (19 proc. było przeciwnego zdania).

W referendum z 2016 roku większość Szkotów i Irlandczyków z Północy opowiedziało się za pozostaniem w UE. Szkocja Partia Narodowa zapowiada już starania o rozpisanie kolejnego referendum ws. niepodległości kraju w związku z nadchodzącym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.