Plany rządu dotyczące Świętokrzyskiego Parku Narodowego: faktyczna ochrona środowiska czy omijanie prawa

Rada Ministrów przymierza się do zmiany obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie byłoby w tym nic prawniczo bulwersującego, gdyby nie dwie kwestie. Po pierwsze, pod płaszczykiem ogólnego powiększenia terenu parku, pewna jego część zostanie z parku wyłączona. Po drugie, pod rządami obowiązującej ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. parków narodowych się nie tworzy, ani też nie zmienia się ich obszaru. Z tej perspektywy planowana zmiana jest przedsięwzięciem niepowszednim. Rodzi się pytanie, czy odpowiedzialne za ochronę przyrody organy państwa nie próbują obejść prawa, faktycznie deprecjonując publiczny interes środowiskowy.

Publikacja: 11.08.2021 15:35

Plany rządu dotyczące Świętokrzyskiego Parku Narodowego: faktyczna ochrona środowiska czy omijanie prawa

Foto: Jakub Hałun, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Z parku ma zostać wyłączony teren obok Klasztoru Misjonarzy Oblatów, na Świętym Krzyżu. W zamian w skład Parku mają wejść inne tereny, co realnie ma spowodować zwiększenie jego powierzchni. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, wraz z sygnowanym przez Ministra Klimatu i Środowiska uzasadnieniem (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349102/katalog/12802950#12802950, nr RD 162).

Prawniczą inspiracją dla analizy tego przedsięwzięcia legislacyjnego jest część uzasadnienia projektu, w której projektodawca stwierdza, że skoro obszar parku zwiększy się o ok. 62 ha (wyłączenie położonej przy klasztorze działki o pow. 1.35 ha, ale w zamian włączenie działek o łącznej pow. nieco ponad 60 ha), to nie ma zastosowania przepis art. 10 ust. 1a ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym likwidacja lub zmniejszenie obszaru parku narodowego następuje wyłącznie w razie bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczych i kulturowych jego obszaru. Prima facie argumentacja projektodawców wydaje się zasadna. Obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie zostanie przecież zmniejszony ani zlikwidowany, nie ma więc zastosowania art. 10 ust. 1a.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne