Jak podaje "Medycyna Praktyczna”, władze ukraińskiego ministerstwa zdrowia i edukacji poinformowały, że dzieci, które nie zostały zaszczepione, nie mogą uczęszczać do szkół oraz przedszkoli. Ma to między innymi związek z tym, że od początku roku na odrę zachorowało 13013 dorosłych oraz 19466 dzieci, zmarło 4 dorosłych i 10 dzieci. Jedynie w pierwszym tygodniu października zanotowano 554 przypadki odry.

Czytaj także: Obowiązkowe szczepienia dla imigrantów

 

Wysoka liczba zachorowań ma bezpośredni związek z załamaniem systemu szczepień ochronnych. Jest to spowodowane głównie działaniami wojennymi, ale ma to także związek z wcześniejszymi problemami ekonomicznymi na Ukrainie. Finansowanie szczepień nie było tam na liście priorytetów - podkreśla "Medycyna Praktyczna”.

Portal podkreśla również, że dla Polski, w obliczu ponad miliona imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy, także jest to problem. Trwają prace nad zmianą przepisów w sprawie szczepień ochronnych cudzoziemców.Według nowych wytycznych obowiązkowym szczepieniom podlegaliby wszyscy, którzy przebywają na terytorium Polski dłużej niż miesiąc. Prawdopodobne jest też, że egzekwowane będzie udokumentowanie szczepień ochronnych lub ich uzupełnienie.