Jak pisze „Forbes”, badacze NASA na łamach prestiżowego magazynu naukowego „Nature” opublikowali wyniki swojej nowej analizy. Wynika z nich, że nasza planeta jest obecnie dużo bardziej zielona, niż jeszcze 20 lat temu. Odkryto to, porównując zdjęcia satelitarne z połowy lat 90. z najnowszymi.

Jak się okazuje, w dużej mierze jest to efekt pracy Chin oraz Indii. Jak podaje „Forbes”, ponad 800 tys. obywateli Indii, w ramach akcji społecznej, która trwała zaledwie dobę, posadziło 50 milionów drzew. 

Zarówno Chiny, jak i Indie przeszły przez fazy wylesiania na dużą skalę w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Kiedy w latach dziewięćdziesiątych położono nacisk na redukcję zanieczyszczenia powietrza, zaczęto dbać o gleby oraz przeciwdziałać zmianom klimatycznym, oba kraje dokonały ogromnych zmian w wykorzystaniu gruntów.

Jak zaznaczają naukowcy, bardzo motywujące jest, kiedy widać szybkie zmiany wynikające z zarządzania i użytkowania gruntów. Jest to coś, co nadal będzie niezbędną umiejętnością w nadchodzących dziesięcioleciach - podkreślają.