Przez całą środę gmachu parlamentu pilnowała policja i Żandarmeria Wojskowa, do godzin popołudniowych powstała wokół potrójna linia policyjnych umocnień, sięgająca Alej Ujazdowskich. Od godz. 18.00 „spacerowali" tam protestujący – kobiety i mężczyźni zaopatrzeni w tradycyjne tekturowe transparenty z hasłami o treści ironicznej, czasem wulgarnej lub „wygwiazdkowanej". Policja legitymowała protestujących, a kilka ulic okalających Sejm było zablokowanych przez policyjne samochody na sygnale. Po kilkudziesięciu minutach demonstranci uformowali pochód.

Tymczasem w Sejmie w sprawie wyroku aborcyjnego zapanował pat. Rozstrzygnięcie nie zostało dotąd opublikowane, a inne propozycje prawne nie są rozpatrywane. Nawet te zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Omijając policyjne blokady, protestujący grupkami przeszli ulicami stolicy i zebrali się na Placu Powstańców Warszawy, gdzie mieści się m.in. siedziba Telewizji Polskiej. Po godz. 20:00 na miejscu było kilka tysięcy osób. W tłumie były osoby, które odpalały race.

Zebrani skandowali m.in. "wyp...".

Do protestujących przemówiła jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. - Słuchajcie, po prawej stronie jest auto tej agencji rządowej od wizji i fonii, nie ABW, tylko TVPiS. Trzeba im pomóc, żeby im zrobić taki lockdown - powiedziała.

Dodała, że chodzi o jej samochód TVP przy ul. Moniuszki. Telewizję Polską określiła mianem agendy rządowej udającej media. - Trzeba im pomóc, żeby zostali w domu. Trzeba im zrobić lockdown. Tak że parę osób tam na prawo, zapraszam - mówiła.

- Trzeba się nimi zaopiekować - powiedział ktoś z tłumu, co Marta Lempart powtórzyła.

Liderka Strajku Kobiet wzywała zebranych, by nie rozmawiali z "agencjami rządowymi". Powiedziała, że miłość TVP do uczestników protestów jest w "w ch... nieodwzajemniona".

- Potrzebuję teraz, ponieważ ja jestem ciotką rewolucji, żeby przyszedł tu ktoś tak ze dwadzieścia lat młodszy ode mnie i powiedział wam parę rzeczy o tym, dlaczego tu jest. Bo nie może być tak, że ciotka cały czas gada jak na imieninach, z tym też trzeba wyp... - zakończyła.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ