Francja: Pierwsza wegańska restauracja z gwiazdką Michelin

Gwiazdka Michelin to najbardziej prestiżowa nagroda kulinarna na świecie, przyznawana za walory smakowe. W tym roku wyróżniona została wegańska restauracja ONA w mieście Ares. To pierwszy raz kiedy we Francji nagroda została przyznana lokalowi, który nie wykorzystuje produktów odzwierzęcych.

Publikacja: 19.01.2021 11:25

Francja: Pierwsza wegańska restauracja z gwiazdką Michelin

Foto: AdobeStock

adm

ONA, restauracja w południowo-zachodniej Francji, jako pierwszy wegański lokal w kraju, zdobyła gwiazdkę Michelin. Jej nazwa pochodzi od słów „Origine Non Animale”, co oznacza tyle co „Pochodzenie niezwierzęce”. Lokal znajdujący się niedaleko Bordeaux, założony został w 2016 roku dzięki finansowaniu społecznościowemu i kredytowi, którego udzielił bank Le Nef, specjalizujący się we wspomaganiu projektów, które uważa za etyczne.

Jak powiedziała właścicielka restauracji Claire Vallee, „kiedy otrzymała telefon z przewodnika Michelin informujący ją o nagrodzie, poczuła się, jakby potrącił ją pociąg”.  - To pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych - podkreśliła. Poza klasycznym wyróżnieniem, lokal zdobył również zieloną gwiazdkę, którą Michelin wprowadził w zeszłym roku. To nagroda dla restauracji, które mają dobre wyniki w zakresie etycznych praktyk.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Społeczeństwo
Policja odnalazła ciało mężczyzny. To zaginiony dyrektor NCBiR
Społeczeństwo
Ruch drogowy w Warszawie: Mniej ofiar śmiertelnych, więcej wypadków z jednośladami
Społeczeństwo
Znaleziono doły śmierci pod Bydgoszczą. Leżą tam ofiary niemieckich zbrodni
Społeczeństwo
Pogoda na 10 dni: Upały do 35 stopni i burze. IMGW wydał alerty dla całej Polski
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Społeczeństwo
Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Jesteśmy niezadowoleni z wolnego tempa prac MEN