Reklama

Stypendium nie dla białych. Gubernator: To nie rasizm

- Nie uważam tego za rasizm - powiedział gubernator stanu Utah, pytany o stypendia fundowane przez klub Utah Jazz, o które nie mogli ubiegać się biali studenci.

Aktualizacja: 16.04.2021 12:52 Publikacja: 16.04.2021 09:29

Stypendium nie dla białych. Gubernator: To nie rasizm

Foto: AFP

zew

Za każde zwycięstwo w sezonie 2020-21 występujący w NBA klub Utah Jazz funduje czteroletnie stypendium dla studentów uczących się na jednym z sześciu uniwersytetów w stanie Utah. Wsparcie obejmuje koszt czesnego, pomocy naukowych, zakwaterowania i wyżywienia.

O stypendium Utah Jazz nie mogli ubiegać się biali. Klub ogłosił, że stypendia oferowane są wyłącznie przedstawicielom mniejszości etnicznych: Azjatom lub osobom pochodzącym z wysp Pacyfiku, czarnym lub Afroamerykanom, Latynosom, rdzennym Amerykanom i rdzennym mieszkańcom Alaski. Większe szanse na uzyskanie stypendium miały osoby wykazujące "finansową potrzebę", niezależnie od tego, czy spełniały normy federalne dotyczące otrzymywania pomocy finansowej dla studentów (tzw. FAFSA).

Termin składania podań minął na początku kwietnia.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi gubernator stanu Utah został zapytany przez jednego z mieszkańców, czy nie uważa polityki Utah Jazz za rasistowską. - Co pan zamierza zrobić, by uniemożliwić Utah Jazz takie rasistowskie praktyki? - pytał mężczyzna.

- Nie uważam tego za rasizm - odparł gubernator Spencer James Cox. - Sądzę, że to odpowiedź na przejawy rasistowskiej niesprawiedliwości, które miały miejsce w naszej społeczności przez długi czas - dodał.

Reklama
Reklama

- Co zamierzam zrobić wobec Utah Jazz? Absolutnie nic - zadeklarował polityk. Stwierdził, że wierzy w konstytucję Stanów Zjednoczonych oraz wolność gospodarczą. - Pańskie lub moje dziecko nie ma żadnych praw do pieniędzy Utah Jazz. Utah Jazz i Ryan Smith (właściciel klubu - red.) mogą robić ze swoimi środkami, co chcą - dodał.

Gubernator ocenił, że program stypendialny Utah Jazz jest "świetny" i zasługuje na uznanie. Stwierdził, że program jest skierowany do młodzieży ze "społeczności narażonych na ryzyko". - Do młodych, którzy nie mieli dostępu do takich samych szans jak moje czy pańskie dzieci - powiedział pytającemu polityk.

- Żyjemy w kraju, który ma bardzo trudną historię, czasem próbujemy ją ignorować, a historia niesprawiedliwości rasowej i niewolnictwa są tego najostrzejszym i najstraszniejszym przykładem - mówił Cox.

- Te rzeczy nie znikają z dnia na dzień - dodał.

- Bardzo ciężko pracujemy nad równością, upewniając się, że każde dziecko w naszym stanie ma takie same szanse jak inne - oświadczył.

- Dlatego w ogóle nie jest rasistowskie szukanie sposobów na podniesienie poziomu życia społeczności, które były historycznie i nieproporcjonalnie dotknięte. To wspaniały sposób na przezwyciężenie rasizmu - ocenił gubernator.

Reklama
Reklama

- Jestem naprawdę dumny z Jazz i świetnych rzeczy, które robią - dodał polityk.

Spencer James Cox to reprezentant Partii Republikańskiej. Stanowisko gubernatora stanu Utah objął 4 stycznia 2021 r.

Społeczeństwo
Kibice rozczarowani wizytą Leo Messiego w Kalkucie. Wdarli się na boisko i zdemolowali stadion
Społeczeństwo
Ultrabogacze podbijają świat. I nadal się bogacą
Społeczeństwo
Czy Szwajcaria ustali w referendum liczbę ludności? Głosowanie możliwe w 2026 roku
Społeczeństwo
Kłopoty z multikulturowością na antypodach
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Społeczeństwo
Pobór wraca do Europy? Francja szykuje się na trudne czasy
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama