Nowa Zelandia: Strajk pielęgniarek. Chcą 17 proc. podwyżki

Ok. 30 tysięcy pielęgniarek z Nowej Zelandii odeszło od łóżek pacjentów w środę w ramach ogólnokrajowego, ośmiogodzinnego strajku, po załamaniu się negocjacji z rządem ws. podwyżki wynagrodzenia.

Aktualizacja: 09.06.2021 06:26 Publikacja: 09.06.2021 05:29

Nowa Zelandia: Strajk pielęgniarek. Chcą 17 proc. podwyżki

Foto: Adobe Stock

arb

Do strajku doszło po tym jak Nowozelandzka Organizacja Pielęgniarek (NZNO) odrzuciła propozycję podwyżki wynagrodzeń o 1,4 proc. przedstawioną przez władze.

Rząd twierdzi, że pielęgniarki domagają się 17-procentowej podwyżki, na którą Nowej Zelandii nie stać, ale zapowiada kontynuowanie negocjacji.

Do strajku dochodzi w momencie, gdy premier Jacinda Ardern mierzy się z zarzutami, że jej rząd nie robi wystarczająco wiele, by zmniejszać skalę nierówności jeśli chodzi o wynagrodzenia, mimo że gospodarka kraju notuje szybsze odbicie po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 niż wcześniej się spodziewano.

Tysiące pielęgniarek uczestniczących w strajku przeszło ulicami nowozelandzkich miast. Inne protestujące gromadziły się w parkach przed szpitalami.

Pielęgniarki z Nowej Zelandii uważają, że są niewystarczająco wynagradzane, doświadczają wypalenia zawodowego, a warunki ich pracy pogorszyły się jeszcze w związku z pandemią koronawirusa.

NZNO w wydanym oświadczeniu podkreśla, że wynagrodzenia oferowane pielęgniarkom nie przyciągają do zawodu nowych osób, ani nie są w stanie zatrzymać w zawodzie pielęgniarek. Braki kadrowe sprawiają, że rośnie obciążenie wciąż pracujących pielęgniarek co stwarza zagrożenie dla nich i ich pacjentów - alarmuje organizacja.

W związku ze strajkiem w szpitalach i klinikach w Nowej Zelandii odwołano wszystkie operacje, które nie miały pilnego charakteru.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie