Aktualizacja: 28.11.2015 09:00 Publikacja: 28.11.2015 09:00
Foto: 123RF
W porównaniu do ubiegłego roku zamożnych Chińczyków przybyło w części kontynentalnej aż o 23 proc. Gospodarka podobno zwalnia, jednak nie przekłada się to na stan posiadania tej specyficznej grupy. Bogaci nie są jednak specjalnie przywiązani do swojego kraju i coraz częściej rozważają emigrację. Głównymi kierunkami na stały wyjazd są Hongkong i Stany Zjednoczone.
Pod koniec 2015 roku tych najbardziej zamożnych, którzy dysponują majątkiem o wartości co najmniej 10 mln juanów (6,3 mln zł), osiągnie 1,12 mln. Pod koniec ubiegłego roku było ich zaledwie 910 tys. Według chińskiej edycji magazynu Forbes łączne środki tej grupy mają przekraczać 114 bln juanów (72 bln zł) i także rosnąć o blisko 8 proc. od 2014. Do sektorów gospodarki, które notują największe wzrosty pod względem liczby bogaczy należą: telekomunikacja, media, IT, finanse oraz handel.
Populacja bogaczy przyrasta szybciej niż grupa średnio zamożna oraz najbiedniejsza jest w stanie wypracować jakiekolwiek zmniejszenie tych nierówności. Zaludnianie Chin miliarderami może być z jednej strony sygnałem optymistycznym, ale z drugiej wskazuje na pogłębiające się różnice w rozkładzie dóbr w społeczeństwie. Należy pamiętać, że w trzecim kwartale gospodarka Chin notowała zaledwie 6,9 proc. wzrostu, co dla skali ekonomii Chin jest wartością budzącą niepokój o dalsze tempo.
Bogaci chcą do tego wyjeżdżać z kraju i upatrują swoją dalszą karierę w Hongkongu raz Nowym Jorku. W rankingu wysoko oceniana jest amerykańska służba zdrowia oraz polityka emigracyjna przyjazna obcokrajowcom. Na drugim miejscu wśród krajów zagranicznych wymienia się Wielką Brytanię (którą prezydent Chin nazywa obecnie najważniejszym partnerem kraju spośród całego Zachodu) oraz Kanadę. Ostatni kraj zanotował spadek z drugiego miejsca ze względu na zmiany przepisów prawnych utrudniających inwestowanie przez zagraniczny kapitał u siebie.
Jedną z pierwszych decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa było wydanie polecenia służbom federalnym, by wyłapywały osoby przybywające nielegalnie w kraju. Zdecydował się również na wzmocnienie południowej granicy. Wielu migrantów to nie odstrasza. Są skłonni zapłacić więcej przemytnikom w Meksyku lub podejmują bardziej ryzykowne trasy.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Groźby nałożenia ceł na Kanadę oraz sugestie, że północny sąsiad USA mógłby stać się 51. stanem Stanów Zjednoczonych, opłaciły się jednemu przedsiębiorcy z Kanady - odnotowuje Reuters.
Prezydent USA oświadczył, że ułaskawia działaczy antyaborcyjnych skazanych za blokowanie wejść do placówek, w których przeprowadzane były aborcje.
Wielu mieszkańców walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy zamierza wyemigrować z kraju po zakończeniu wojny. Najczęściej chęć przeprowadzki deklarują młodzi.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Zdecydowana większość Amerykanów chciałaby deportacji migrantów, skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy. Oczekiwaliby, że od tej właśnie grupy administracja Donalda Trumpa rozpocznie realizowanie obietnic wyborczych - wynika z sondażu The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Poseł PiS Marcin Przydacz powiedział w rozmowie z RMF FM, że „czas funkcjonowania ministra Jacka Siewiery w Pałacu Prezydenckim powoli dobiega końca”. Czym zajmie się dotychczasowy szef BBN?
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Meksyk nie zezwolił na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego, na którego podkładzie znajdowali się deportowani ze Stanów Zjednoczonych migranci - podaje agencja Reutera.
Utrzymywanie dysproporcji w przywilejach tylko dla Ukraińców pogłębia wśród Polaków niechęć wobec nich. Czy więc próba zrównania praw wszystkich cudzoziemców w Polsce nie naprawi naszych relacji?
Z lubelskiego spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” wyłania się kontrast między poetycznością tekstów a banałem życia tytułowego poety. A także wieczny tragizm polskiego losu.
Co w pracy liczy się najbardziej – dobra pensja, możliwość rozwoju zawodowego, poczucie przynależności a może dobra atmosfera w biurze? Najnowszy raport firmy Randstad podsumowuje motywacje i potrzeby pracowników z całego świata, a przy okazji dostarcza też ciekawych wniosków na temat pokolenia Z.
Daniel Odija daje się poznać jako poeta. W błahostkach dostrzegający to, co istotne.
Skąd fenomen uzdrawiaczy w USA? Odpowiedzi szuka Matthew Hongoltz-Hetling.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas